Barzoj Ruský chrt

Postupně přidavané plemena psů. Pokud máte chovatelskou stanici, můžete nám také předvést plemeno.
Bodů: 0
Hodnocení uživatele: 0
PříspěvekNapsal: 14 úno 2010 15:40
Původ
Barzoj má svůj původ ve starém středním Rusku. Zjednodušeně se obvykle vysvětluje, že vznikl křížením orentálních chrtů typu saluki s místními pasteveckými psy.
Poněkud podrobněji se původem plemene zabývá kniha "Chrti" autor I.Stuchlý/M.Císařovský, kde autoři vidí u vzniku plemene lajku,Tazy (příp.Saluki),dnes vyhynulého Varjažského chrta a dokonce i greyhounda.
To by také vysvcětlovalo spíše okcidentální vzhled plemene - výrazně klenutý hřbet a ucho složené ve tvaru růžového listu.

Vzhled
Po Irském vlkodavovi je barzoj druhé největší chrtí plemeno. Psi dorůstají běžně 80 a více cm - fenky bývají o 5 - 7 cm menší.
Plemeným znakem barzoje je velmi štíhlá dlouhá hlava bez výrazného stopu a nadočnicových nebo jařmových oblouků. Hlava se plynule zužujeod temene k nosu, kde nosní část tvoří idální nebo o něco větší polovinu.
Barzoj je dlouhosrsté plemeno. Srst na krku, hřbetě, bocích a stehnech je zvlněná až kadeřavá,nazadních stranách končetin,spodku krku těla a ocase tvoří bohaté závěsy.
Nohy jsou dobře, ale ne přehnaně úhlené a hřbet je klenutý do plynulého oblouku.
Zbarvení může mít barzoj libovolné.Může být celobarevný, nebo v kombinaci s bílou - opět v libovolném rozsahu. Zakázány jsou pouze barvy modrá a hnědá - kdy zbarvení nosní houby je jiné než černé.

Užití
Původním úkolem barzoje - jako všech chrtů- byl lov na viděnou. Specielně se pak využíval k lovu lišek, zajíců rusnáků a vlků.
K lovu byl barzoj využíván ještě na počátku minulého století a v zemi původu skládá dodnes lovecké zkoušky na živou zvěř - zajíce.
V našich končinách, kde je lov s chrty zakázán, je možné možné účastnit se s barzojem chrtích dostihů nebo coursingu.

Povaha
Barzoj je k lidem velmi přátelský, k cizím však odtažitý. Jedná se o klidného psa, který se velmi dobře snáší s ostatními, což je důsledek jeho chovu ve velkých smečkách.
Život ve smečce mu vyloženě vyhovuje a tak málokdo, kdo si plemeno pořídí, zůstane u jednoho.
Samozřejmně je nutné umožnit mu pohyb - ideální je, když má možnost si zasprintovat. Dlouhými procházkami na vodítku barzoje nenadchnete.
Oproti běžně zažité představě, barzoj není hloupý. Je to pes velice inteligentní a při správném ,klidném ale důsledném přístupu se dá vychovat k velmi dobré poslušnosti.
Vždycky u něj - stejně jako u ostatních chrtů - bude hrozit že vystartuje za kořistí a proto procházka i s vychovaným barzojem na volno neznamená že pes si bude hlídat vás.
Hlídat musíte vy jeho.
Pokud barzoje už od malička nevychováte k soužití s ostatními domácími zvířaty, bude je lovit.

Pro koho se hodí
Pro člověka, který nehledá oddaného sluhu, ale příjemného a klidného parťáka. Nesnáší drill a násilí.
Také soustavné muchlání a ťuťání je mu protivné. Barzoj je PAN pes a k tomu že se mu vyplatí utvořit s vámi smečku a občas se i podřídit ho musíte přesvědčit.
Potom budfe vaše soužití s barzojem ideální.
Přílohy
http://www.farmakrylov.estranky.cz

Reklamní banner

• Doporučujeme

PříspěvekNapsal: 14 úno 2010 15:43
barzoj - coursing
Přílohy
PříspěvekNapsal: 14 úno 2010 15:46
:)
Přílohy
PříspěvekNapsal: 14 úno 2010 15:47
výstava
Přílohy
PříspěvekNapsal: 14 úno 2010 15:48
Smečka
Přílohy
PříspěvekNapsal: 14 úno 2010 15:49
...a úsměv :D
Přílohy
Administrátor
Obrázky: 136
Bodů: 588
Hodnocení uživatele: 2
Osobní album
PříspěvekNapsal: 14 úno 2010 23:25
Děkujeme za příspěvěk, toto plemeno je velmi zajímavé. V ČR moc nevídané.

Ale ten úsměv(fotka) na konci je úžasná... :D
Mají stejný úsměv jako dalmatýni?
Obrázek
Prodej značkových chovatelských potřeb
http://www.zvireci-potreby.cz
PříspěvekNapsal: 16 úno 2010 08:20
Je to plemeno dlouhodobě na pokraji zájmu - dílem díky bludům které se tradují o jeho povaze inteligenci a potřebě pohybu .U nás se ročně odchová ve všech chovech jen něco přes 100 štěňat.
Barzojům je to ale paradoxně ku prospěchu - chovatelé chovají spíš zas pro chovatele a tak se snaží importovat, krýt v zahraničí takže má barzoj velmi širokou genetickou základnu. V liniích českých barzojů najdete psy z celého světa včetně Austrálie :D .
I díky tomu jde o plemeno velmi zdravé, minimálně zatížené dědičnými chorobami a velmi otužilé.
Více se o barzojích dočtete na mých stránkách uvedených v podpisu.
Kdybyste se doslechli o barzojovi v úzkých, dejte infi na barzojvnouzi.cz
Moderátor fóra
Obrázky: 5
Bodů: 938
Hodnocení uživatele: 10
PříspěvekNapsal: 24 srp 2011 18:39
Já jich pár znám taky, vídala jsem se s nimi už jako dítě na výstavách. Později, před 12ti lety, jsem s přišla do přímého styku s barzojem na dovolené, kde ho měli němci, vznešeně s nimi jezdil na přídi lodi, srst mu ve větru vlála... užasný pohled, před 2ma lety bohužel zemřel, to jsem ho na dovolené viděla naposledy :(

Loni si pořídili nového, je nádherný, ale není to ten, který jejich rodinu tak doplňoval a zdobil.

A v loňském roce si kamarádka a její maminka adoptovaly 2 barzojky, každá je úplně jiná, hlavně povahově. A v neposlední řadě, znám tedy jen z fotek pejska X Krylov :)
Kdyby psa naučili mluvit, člověk by přišel o posledního přítele.

Bodů: 1
PříspěvekNapsal: 30 srp 2011 15:40
Petty píše:Já jich pár znám taky, vídala jsem se s nimi už jako dítě na výstavách. Později, před 12ti lety, jsem s přišla do přímého styku s barzojem na dovolené, kde ho měli němci, vznešeně s nimi jezdil na přídi lodi, srst mu ve větru vlála... užasný pohled, před 2ma lety bohužel zemřel, to jsem ho na dovolené viděla naposledy :(

Loni si pořídili nového, je nádherný, ale není to ten, který jejich rodinu tak doplňoval a zdobil.

A v loňském roce si kamarádka a její maminka adoptovaly 2 barzojky, každá je úplně jiná, hlavně povahově. A v neposlední řadě, znám tedy jen z fotek pejska X Krylov :)

já jsem je měla a je to jedno z nejelegantnějších plemen , prostě aristokrat
Moderátor fóra
Obrázky: 5
Bodů: 938
PříspěvekNapsal: 31 srp 2011 08:12
Petty píše: pejska X Krylov :)

Od soboty znám Ixíka úplně :) jé to krásný velký pes !
Kdyby psa naučili mluvit, člověk by přišel o posledního přítele.
Obrázky: 7
Bodů: 238
Hodnocení uživatele: 7
Osobní album
PříspěvekNapsal: 13 říj 2011 13:46
To je nádhera :tleskam:
Na psí život si většinou nejvíce stěžují ti, kteří nikdy psa neměli.
Obrázky: 0
Bodů: 290
Osobní album
PříspěvekNapsal: 13 říj 2011 14:27
já jsem viděla v Olomouci 2 nějaké chrty, ale moc jsi nejsem jistá jestli to byli barzoji
Obrázky: 7
Bodů: 238
Hodnocení uživatele: 7
Osobní album
PříspěvekNapsal: 13 říj 2011 15:25
Chrtů je hodně
Na psí život si většinou nejvíce stěžují ti, kteří nikdy psa neměli.

Obrázky: 0
Bodů: 645
Hodnocení uživatele: 4
PříspěvekNapsal: 14 říj 2011 00:27
tady chodí starší pár maj dvě fenečky a jsou úplně užasný, mazlíci k "sežrání"
Kdyby se každý člověk staral sám o sebe bylo by na světě hned veseleji.
Obrázky: 6
Bodů: 221
Osobní album
PříspěvekNapsal: 12 pro 2011 22:08
Žádného neznám osobně, ale jsou to krásná zvířata :-)
Pes k člověku vzhlíží kočka přehlíží a prase považuje za rovnoceného partnera.
www.gabca-web.wz.cz

• Reklamní banner

Zpět na Plemena psů