Československý vlčák

Registrován: 20 bře 2010 18:35
PříspěvekNapsal: 20 bře 2010 18:48
Československý vlčák se řadí do skupiny ovčáckých a honáckých psů do sekce pracovních plemen. Je to více než středně velký pes s minimální kohoutkovou výškou 65 cm u psů a 60 cm u fen – horní hranice není stanovena. Svým zbarvením, proporcemi, osrstěním a pohybem má co nejvíce připomínat vlka. Křížením karpatského vlka a plemene německý ovčák byl ostatně tento pes vyšlechtěn. První kříženci se narodili v r. 1958 v chovatelské stanici Pohraniční stráže tehdejší ČSSR. Zásadní podíl na tomto pokusu měl Ing. Karel Hartl, který se později zasadil o vznik a uznání nového plemene. Na Slovensku měl obdobné zásluhy František Rosík. Mezinárodně bylo toto plemeno uznáno v roce 1989.
Po vlku toto plemeno dostalo do vínku velkou vytrvalost, odolnou konstituci, ale i jisté povahové znaky, jako nedůvěřivost vůči neznámým věcem či lidem a silný lovecký a smečkový pud.

Pro spokojené soužití s československým vlčákem je zapotřebí věnovat mu spoustu času na správnou socializaci a důslednou výchovu. Jedině tak se československý vlčák může stát příjemným a osobitým společníkem pro nejrůznější aktivity. Jeho silné smečkové cítění jej předurčuje jako psa jednoho pána a velmi špatně proto snáší dlouhé odloučení od svého majitele nebo dokonce jeho změnu. Pořizovat by si jej tedy měli lidé opravdu na základě velmi zodpovědného rozhodnutí a uvážení, zda jsou psu schopni poskytnout vše potřebné.

Chov československého vlčáka v České republice zaštiťuje Klub chovatelů československého vlčáka v ČR, který spolupracuje s Klubem chovatelů ČSV na Slovensku.

Československé vlčáky můžete potkat nejen na výstavách, ale i při dalších kynologických aktivitách, jako jsou sportovní kynologie, mushing, agility nebo v poslední době stále oblíbenější dogtrekking.

Text a fotografie: Helena Hubáčková
Chovatelská stanice Sotis http://www.sotis.eu
Naposledy upravil helenasotis dne 28 úno 2013 09:52, celkově upraveno 1
Chovatelská stanice československých vlčáků Sotis