Čištění uší

Uživatelský avatar
Příspěvky: 1649
Obrázky: 2
Registrován: 21 úno 2011 20:20
Bydliště: Klášterec nad OhříNajvyšie skóra: 3
Bodů: 1929
Hodnocení uživatele: 1
PříspěvekNapsal: 23 čer 2012 08:06
Třepe váš pes hlavou? Naklání ji na stranu a škrábe se na uších? Pravděpodobně má v uchu zánět, který byste neměli podceňovat. Důležitá je však i prevence.

Obrázek

Psí a kočičí uši přímo přitahují bakterie a nečistoty. Nejvíce náchylní jsou hlavně psi s převislými boltci (kokršpanělé, pudlové nebo baseti). U těchto plemen je vhodné čistit uši až dvakrát týdně. Důležitý je však způsob, jakým to provádíte. Na mechanické „uchošťoury“ nebo vatové tampony zapomeňte a raději volte šetrný přípravek, který je k tomu určen. U pejsků s převislými boltci jsou uši často nepříjemně „cítit“, proto je důležité pravidelné čištění čistícími kapkami, aby nedošlo k tzv. vzplanutí zánětu. Kapky brání uchycení zárodků ve zvukovodu, tlumí přirozeným způsobem zánět a ucho zklidňují. (Vybrat si můžete z různých značek, osvědčené jsou například kapky Epi-Otic vhodné jak pro psy, tak pro kočky). Pokud však vypukne zánět, měla by se léčba primárně konzultovat s veterinářem! Zvířeti nikdy bez konzultace s veterinářem sami neordinujte lidské léky, kapky či mastičky!

Jak na to?

Psí ucho uchopte mezi prsty a natáhněte ho nahoru tak, aby se ušní kanál napřímil. Do otvoru zvukovodu opatrně vsuňte nástavec od speciálního ušního spreje nebo kapek a lahvičku stiskněte (dodržujte dávkování, které uvádí výrobce), aby se ušní kanál naplnil tekutinou. Pokud vás trápí obavy, že poraníte bubínek, je to zbytečné. Psi mají ušní kanálek zalomený a dostat se k bubínku je při běžném čištění téměř nemožné. Kočky mají kratší zvukovod, proto stačí ucho jen přidržet, přiložit k němu přípravek a aplikovat ho stříknutím. Ucho byste měli stále držet, aby tekutina natekla dovnitř.

Důležitá masáž

Velmi důležitou součástí samotného čištění je správná „masáž“, která slouží k mechanickému odstranění nečistot. Po stříknutí tekutiny ucho promněte v místě, kde vyrůstá z hlavy. Při „masáži“ musíte vnitřní strany ušního kanálu třít o sebe, aby se špína uvolnila. Měli byste slyšet mlaskavý zvuk (jestliže ucho „nemlaská“, je málo naplněné čistícím přípravkem, nebo ho masírujete špatně). Mechanické rozrušení usazeného kalu je opravdu důležité, pouhé vykapání boltce, byť z vnitřní strany, řádné vyčištění nezaručí! Jakmile zvíře propustíte, rádo se otřepe, čímž se uvolní kapky i s rozpuštěnou špínou (ideální je, když uši čistíte na zahradě). Zapomeňte na dočišťování uší vatou, uvolněná vlákna by mohla ucho podráždit! Ucho můžete lehce otřít papírovým kapesníkem.

Rychlá akce

Zvířeti se čištění uší většinou moc nelíbí, proto z toho nedělejte žádnou velkou vědu a pracujte pokud možno rychle (natáhnout ucho, aplikovat přípravek, promasírovat a propustit). Na konec nezapomeňte svého chlupáče odměnit nějakým pamlskem, aby pro něj pravidelná péče o uši byla aspoň trochu příjemná.

Jak často čistit?

Většina výrobců ušních čistících roztoků doporučuje čistit uši jedenkrát až dvakrát týdně. Ovšem nic se nemá přehánět! Čistěte především podle potřeby. Nadměrné čištění je totiž jednou z častých příčin zánětu zvukovodu, proto by se do uší nemělo zasahovat v případě, že v něm nevidíme špínu a nadměrné množství ušního mazu. Pozornost by se měla věnovat i okolí ouška po letní anebo podzimní procházce v přírodě, kdy se do srsti mohou dostat semena trav.

Zdroje:internet,

Domácí zvěrolékař pro majitele a chovatele psů a koček, Renata Popelářová, Grada, www.grada.cz

Reklamní banner

  • Doporučujeme

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3157
Obrázky: 7
Registrován: 29 srp 2011 18:09
Bydliště: LubnáNajvyšie skóra: 2
Bodů: 238
Hodnocení uživatele: 7
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 čer 2012 14:11
Na záněty uší trpí Sherry dost často. Jakmile vidim,že si ucho škrábe nebo,že se jí tam tvoří špína tak jdeme k vet., nejlepší je na nic nečekat a řešit to hned. Uši sice čistíme každý týden,ale i tak stačí kontakt se špinavou vodou (rybník apod.) a má zas náběh na zánět. Sice teď co používáme jiné kapky tak se nám to vyhýbá,ale i tak si to hlídám.
Na psí život si většinou nejvíce stěžují ti, kteří nikdy psa neměli.
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1649
Obrázky: 2
Registrován: 21 úno 2011 20:20
Bydliště: Klášterec nad OhříNajvyšie skóra: 3
Bodů: 1929
Hodnocení uživatele: 1
PříspěvekNapsal: 24 čer 2012 16:23
tak to opravdu nezávidím ... našemu předešlému psovi jsme uši nečistili a měl je zdravý a náš Ben to samé ...
Uživatelský avatar
Příspěvky: 3157
Obrázky: 7
Registrován: 29 srp 2011 18:09
Bydliště: LubnáNajvyšie skóra: 2
Bodů: 238
Hodnocení uživatele: 7
Osobní album
PříspěvekNapsal: 25 čer 2012 08:20
Náš druhej taky nepotřebuje čistit uši, jen jednou za čas,ale čubísová na to prostě trpí :smutek:
Na psí život si většinou nejvíce stěžují ti, kteří nikdy psa neměli.
Uživatelský avatar
Příspěvky: 6673
Obrázky: 6
Registrován: 29 srp 2011 20:15
Bydliště: PardubiceNajvyšie skóra: 12
Bodů: 221
Hodnocení uživatele: 10
Osobní album
PříspěvekNapsal: 27 čer 2012 13:20
Joo, tak jsou psi, co tím trpí, s tím se nedá nic dělat .. známá má malé psisko a to má záněty skoro pořád .. už má doma pořád připravené kapičky a vždycky jak vidí, že má ucho špinavé, tak kape .. docela se jí daří tomu předcházet .. ale občas to prostě nevyjde a je z toho zánět.. :-(
Pes k člověku vzhlíží kočka přehlíží a prase považuje za rovnoceného partnera.
www.gabca-web.wz.cz


  • Reklamní banner

Zpět na Zdravotní poradna pro psy

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků