Habešská kočka (Abyssinian cat)

Postupně přidavané plemena koček. Pokud máte chovatelskou stanici, můžete nám také předvést plemeno.
Registrován: 21 úno 2011 20:20
Bydliště: Klášterec nad OhříNajvyšie skóra: 3
Bodů: 1929
PříspěvekNapsal: 07 zář 2011 13:10
Habešské kočky jsou elegantní a půvabné. Ve společnosti chovatelů jsou velice spokojené, jsou přítulné, něžné a opatrné.

PLEMENO:
Krátkosrsté domácí kočky.

PŮVOD:
Jejím předkem je pravděpodobně divoká africká kočka, přebývající na území Habeše, dnešní Etiopie. V 60. letech 19. století britští vojáci dovezli tuto kočku z Etiopie do Velké Británie, kde ji začali šlechtit.
PŘIKŘÍŽENÁ PLEMENA:
Předpokládá se, že Habešská kočka má přidanou krev Bažinného rysa.
VELIKOST:
Habešská kočka je střední velikosti a urostlá.
HMOTNOST:
V rozmezí 4 až 7,5 kg.
SRST:
Krátká a jemná, půvabně a elegantně zakřivená, hustě přiléhající ke kůži. Zbarvení je různé, nejčastěji však vidíme červeně-hnědé s černými nebo tmavě-hnědými zbarvenými konečky, tmavě červené, modré a béžově-žluté. Předpokládá se, že izolované vlásky byli dvou- nebo dokonce i trojbarevné. Jasná pásma, kruhy a bílé známky na těle se, kromě brady, nepřipouštějí.
HLAVA:
Není velká, má klínovitý tvar a silnou bradu.
NOS:
Rovný, stře dně dlouhý. Přechod od čela na čumák je naznačen slabě.
UŠI:
Poměrně velké, postavené vzhůru, s širokým základem, zakulacenými konci a „šošolkou“ chlupů. Obočí je tmavé.
OČI:
Velké a výrazné, mandlového tvaru. Jsou většinou zelené, žluté nebo barvy lískového oříšku. Pěstitelé tvrdí, že zbarvení očí se u těchto zvířat mění v závislosti na fyzické a nervové soustavě.
TĚLO:
Pevné, svalnaté a pružné.
Záda jsou silná, dobře vyvinutá. Hrudník má široký a dostatečně hluboký. Nohy jsou žilnaté, pevné, středně dlouhé nebo dlouhé. Tlapky malé a oválné.
OCAS:
Úměrně dlouhý, od kořene ke konci se zužuje.

CHARAKTER:
Habešské kočky jsou elegantní a půvabné. Jsou v zásadě opatrné. Výborně si žijí ve společnosti chovatelů, jsou přítulné, něžné a lehko se cvičí. Nemají však rády uzavřený prostor, byla jim dána spíše svobodně volná povaha. Velice rychle se přizpůsobují životu mimo domov, v podmínkách divoké přírody.
OSTATNÍ POPIS:
Plemeno v současné době zahrnuje osm druhů koček, a to v závislosti na zbarvení jejich srsti. Je rozšířeno především v USA, ale také v mnoha afrických, evropských a asijských zemích.
Z neznámých důvodů se Habešským kočkám rodí více samečků (kocourků), nežli samiček (kočiček).
Množení koťat je velice pomalé, avšak přeci jen rychlejší, než u Somálských koček.
ZVLÁŠTNOSTI:
Zvíře stojí jakoby na „špičkách“.
PÉČE:
Zvláštní péče není potřeba.
CHOVATELSKÉ ORGANIZACE, KTERÉ PLEMENO UZNÁVAJÍ:
GCCF, FIFé, CFA, TICA

zdroj: http://www.celysvet.cz/