Myš bodlinatá

Vše o chovu křečků, morčat, králiků, potkanů, myší, krys... Radosti i starosti... Zdraví a nemoci... Fotogalerií a články...

Moderátor: montey

PříspěvekNapsal: 10 úno 2012 23:07
Myš bodlinatá(Acomys cahirrinus)

Délka těla:95-130mm
Délka ocasu:90-125mm
Hmotnost:30-90gramů

Vrchní stranu těla mají myši bodlinaté pískově hnědou nebo žlutohnědou,břicho a končetiny bílé nebo šedobílé.Na hřbetě mají mezi srstí vtroušené měkké ploché bodliny,které jsou uvnitř duté.Obývají suché krajiny severní Afriky,Arabského poloostrova a Přední Asie.Žijí ve křovitých stepích ,na okrajích pouští a v lidských osadách.Většinou nehrabou,hnízda si stavějí mezi kameny nebo kořeny stromů.Žijí ve volných skupinách se složitou sociální strukturou,jejichž základ tvoří rodiny.živí se z velké části hmyzem,ale i semeny a zelenými částmi rostlin.Pro jejich chov je nejvhodnější vitrína,lepená nádrž nebo klec větších rozměrů.Jako substrát na dno klecí je vhodný suchý písek,ale můžeme použít i hobliny.Úkryty můžeme sestavit z kamenů,kousků kůra či dřeva,nebo lze použít dřevěné krabičky či vylomený hliněný květináč.

Myši bodlinaté rády žerou potravu pro hlodavce,ale vedle toho musí dostávat i živočišnou potravu(hmyz,granule pro kočky..)Nikdy jim nedávejte příliš mnoho zeleného krmiva,protože trávící ústrojí těchto zvířátek není přizpůsobeno stravě příliš bohaté na tekutiny a myši by následkem toho mohly mít střevní potíže.

Myš bodlinatá se rozmnožuje po celý rok.Samice rodí po 36-39denní březosti 1-3 značně vyvinutá mláďata.Ta jsou již po porodu schopná koordinovaného,i když nemotorného pohybu.Několik hodin po narození se jim otevírají oči a mají řídkou,tmavošedou srst.Při narození mají hmotnost 5-6g.Ušní boltce,které jsou zpočátku sklopené dopředu,se jim během 1.týdne narovnají do normální polohy.Ploché ostny na zádech jim vyrůstají až po 3 měsících.Sají asi 20 dní,ale brzy po narození se přikrmují pevnou potravou.Samicím při porodu asistují ostatní samice,které také přebírají některé úkony spojené s péčí o mláďata.Dožívají se 2-3 let.

Péče je srovnatelná s péčí o myš domácí.

Kolečka na běhání v sobě skrývají velké nebezpečí,že dojde k poranění jejich ocasu.Myšky bodlinaté ho mají velmi citlivý,a proto je za něj v žádném případě nenadzvedávejte!!!

V tom případě by se totiž ocas na některém místě zlomil a už by nikdy nedorostl.Když budete potřebovat nějaké zvířátko chytit,zažeňte je raději do nějaké menší nádoby.

Neustále je také třeba dávat pozor,aby žádný z malých hlodavců neuprchl.Když se dostanou za nábytek,je velmi obtížné je znovu chytit.

Myši bodlinaté jsou společenská zvířata a vždy je lépe chovat více jedinců pohromadě.Jsou velmi snášenlivé,ke konfliktům dochází jen zřídka-zvláště,jde-li o jedince seznámené v mládí nebo o jedince z jednoho vrhu.

Zdroj: http://www.navel-mysky.wz.cz/bodlina.htm

Registrován: 08 kvě 2015 15:11
PříspěvekNapsal: 23 kvě 2015 17:06
nevíte prosím proč moje myš bodlinatá kouše? má ho tři roky a nikdy jsem mu neublížila!! :usmev: niki-kiki