Život starého psa, péče o psa (článek)

Naleznete zde zajímavé tématické články
Uživatelský avatar
Administrátor
Příspěvky: 520
Obrázky: 136
Registrován: 02 led 2010 19:31
Bydliště: BrnoNajvyšie skóra: 2
Bodů: 588
Hodnocení uživatele: 2
Osobní album
PříspěvekNapsal: 12 kvě 2010 05:48
Život starého psa

Třebaže poskytnete psovi vhodnou výživu, pravidelný pohyb a prostředí bez stresu, takže bude spokojený a kvalita jeho života bude co nejlepší, je velmi těžké odhadnout, jak dlouho bude žít. Říká se, že psi žijí 12krát rychleji než lidé, což by znamenalo, že 18 měsíční pes je stejně starý jako 18letý mladík – když naštěstí se toto tempo s věkem zpomaluje. Při úvahách o délce života mnohé závisí na plemeni, velikosti a celkovém zdravotním stavu psa. Obecně platí, že malá plemena žijí většinou déle než velká – v průměru kolem 15 let, zatímco velcí psi kolem 1O let (a zvláště velcí psi ještě méně).

Tělesné změny
Některé změny související se stárnutím jsou patrnější než jiné, a proto je důležité, aby staršího psa pravidelně prohlížel veterinář. K obecným změnám patří:

Změny osvalení – s věkem ubývá svalové hmoty a objevují se některá bolestivá onemocnění kloubů, jako je artritida. Obojí má vliv na pohyblivost.
Zrak – mnoho starších psů trpí šedým zákalem. Projevuje se matným vzhledem zorničky a zhoršením viděním.
Sluch – někteří psi dokážou vnímat vibrace, a tak zkuste dupnout a pak psa zavolat jménem. Neslyšící pes by mohl snadno vběhnout pod auto, a proto ho ve městě mějte na vodítku.
Venčení – psi s nemocnými ledvinami močí častěji. Někdy se neudrží a začnou znečišťovat byt, což může být velmi obtížné.
Obezita – jak se pes méně pohybuje, má sklony k nadváze. Je důležité předejít obezitě, protože dál snižuje pohyblivost zvířete a zatěžuje některé vnitřní orgány.

Šedivění
Jako u lidí se také u psů mění barviva obsažená v srsti a starší psi mají stále víc bílých nebo šedých chlupů. Nejprve se objevují na čenichu a nad očima a pak se šíří po celé hlavě.

Zpomalení
Mnoho majitelů starších psů si všimlo, že jejich přítel zvolňuje tempo. Někdy mu trvá déle, než vyjde nebo naopak sestoupí po schodech, jindy odmítá vyskočit na křeslo nebo jen pomaleji dýchá a méně běhá. Jakmile podobné příznaky zjistíte, nespokojte se jen s tím, že se jedná o projevy stáří. Měli byste vyhledat veterináře a nechat psa prohlédnout, protože se u něj mohou projevit i skryté zdravotní potíže, které lze snadno vyléčit. S vhodnými léky pes rychle nabere druhý dech.

Chování
Někteří starší psi se přestávají mazlit, z jiných se stanou skuteční bručouni. Pokud u vašeho psa dojde ke změně osobnosti, nemusí to být jen projev stáří. Poraďte se s veterinářem, který vyloučí bolest nebo nemoc, jež by mohly být tou hlavní příčinou. Je možné, že pes začne víc nebo naopak míň jíst a pít. Prohlédněte mu dásně a zuby a opět vyhledejte veterináře. Také je běžné, že pes potřebuje víc spát, nicméně byste se měli snažit i tak mu zajistit dostatek pohybu, aby neztrácel pohyblivost. Psi s pohyblivými potížemi nedokážou včas uniknout stresující situaci a mohou ji řešit vrčením, nebo dokonce kousnutím. Proto vždy dohlížejte na starého psa v přítomnosti dětí. Pokud byl pes v domácnosti s více psy „vůdcem smečky“, mohou s ním mladší o toto postavení soupeřit. Než se situace vyřeší, dojde někdy i k šarvátkám. Nejlepší je pokud možno nezasahovat, pokud není boj příliš ostrý nebo příliš velký rozdíl mezi psy, protože pak je vážné zranění velmi pravděpodobné. Jestliže se situace nelepší, vyhledejte radu odborníka na chování zvířat. Některým starším psům, kteří byli „sesazeni“, trvá delší dobu, než se na nové postavení zvyknout. Jestliže vás pes přestane sledovat z místnosti do místnosti, může se cítit osamělý a nešťastný.

Péče o starého psa
Je smutné, že v útulcích bývají starší psi často opomíjeni a zájem je hlavně o štěňata. V mnoha těchto institucích mají zvláštní systém adopce, aby zajistili i starým psům dočasný domov, než najedou trvalého majitele. Psi jsou mnohem šťastnější v domácím prostředí než v útulku a obvykle si velmi rychle zvyknou. Máte-li zájem o podobnou péči, kontaktujte místní útulek a nabídněte mu své služby.

Diskutovat na toto téma můžete kliknutím na následující odkaz: http://forum.zvireci-potreby.cz/viewtopic.php?f=17&t=119
Přílohy
Obrázek
Prodej značkových chovatelských potřeb
http://www.zvireci-potreby.cz

Reklamní banner

  • Doporučujeme


  • Reklamní banner

Zpět na Zajímavé články pro chovatele

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron