Oblečky pro psy

Obrázky: 2
Bodů: 1929
Hodnocení uživatele: 1
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 08:40
Módní trend nebo nezbytná nutnost?

Oblékání psích mazlíčků je mezi pejskaři stále oblíbenější. Pes ve svetříku s norským vzorem, který by před patnácti lety vzbuzoval na ulici údiv, překvapí dnes jen málokoho. Obzvlášť ve městech je oblékání malých psů zcela běžné a to nejen v zimním období. Vždyť pes jako náš společník a „člen rodiny“ si jistě zaslouží náležitou pozornost. Není ovšem péče v podobě oblékání přehnaná? A jsou oblečky pro psy pouhým módním výstřelkem nebo mají své opodstatnění?

Obrázek

Praktická stránka

Majitelé psů kupují svým mazlíčkům oblečky z několika důvodu. Hlavní důvod je ryze praktický - ochrana psa před nachlazením. Oblečky pro psy totiž nejsou pouze módním trendem, ale chrání psa před chladem a nepřízní počasí. Pro naháče, malá a hladkosrstá plemena je nezbytností. Nejdůležitější ochrannou funkci mají v zimních měsících, kdy se stávají nepostradatelnou součástí výbavy. Malí psíci, obzvlášť krátkosrstí, totiž prochladnou velmi rychle (v poměru k hmotnosti mají velkou plochu těla), jsou také blíže chladné zemi. Vhodně zvolený obleček může několikanásobně prodloužit dobu, po kterou může být pes venku. Psovi pobyt venku zároveň zpříjemní. Je důležité, aby obleček pejska hřál, ale zároveň byl pohodlný. Pokud máte starého psa, který je nemocný nebo citlivý na změnu teplot, obleček jistě uvítá. Jednoznačným příznakem, že je psovi venku zima, je naježená srst, třes a nahrbený postoj. V takovém případě neváhejte a obleček psovi při další procházce oblékněte. Dalším důvodem nošení je i ochrana před nečistotami (bláto, bodláky aj.).

Obrázek

Psům, kteří jsou v domácí rekonvalescenci po operačním zákroku, můžeme obléknout „bodýčko“, které bude chránit operační ránu před okusováním a olizováním. Velmi praktické a účelné jsou i tzv. hárací kalhotky. Pro majitele nekastrovaných fenek chovaných v bytě jsou dvakrát ročně téměř nezbytností. Tyto speciální kalhotky totiž ochrání koberce, sedačky a další vybavení bytu před nepříjemnými skvrnami.

Stále si ještě myslíte, že psí oblečky jsou pouze módní záležitostí?

Tip

Pokud máme fenku velkého plemene, nemusíme jí kupovat speciální kalhotky pro psy. Stačí udělat v lidských spodních kalhotkách díru na ocas a praktický doplněk je na světě...

Obleček podle ročního období

Pro jarní a podzimní deštivé počasí psovi výborně poslouží nepromokavá vestička na záda, pláštěnka nebo overal z šusťáku. Pláštěnka ochrání psa nejen před deštěm, ale i silným větrem. Oblečky do deště by měly být vyrobeny z nepromokavého materiálu, který bude zároveň i prodyšný, aby se pejsek pod oblečkem nezapařoval. Do mrazivého počasí se hodí především zateplené vesty, bundičky nebo kombinézy. Pokud psovi pořídíme nějaký obleček, oblékáme mu jej s rozvahou. V úvahu bereme aktuální počasí, teplotu, dobu, po kterou bude pes mez možnosti pohybu (čekání před obchodem apod.) a celkový zdravotní stav psa.

Obrázek

I v létě může být váš psí mazlíček „in“. Naháče ochrání vzdušné tričko před nebezpečnými slunečními paprsky. (U naháčků bychom neměli zapomínat i na krémy s ochranným faktorem.) Při výběru oblečku na léto se musíme držet několika zásad. Letní oblečky musí být jednoznačně vzdušné a prodyšné, aby psovi nebylo horko. Vybrat si můžete z široké nabídky triček, tílek nebo šatů. K dostání jsou i nejrůznější pokrývky hlavy. Přesto oblékejte osrstěné psy uvážlivě, aby pes netrpěl! Mikiny, overaly a svetříky se do léta jednoduše nehodí.

Oblečky a velcí psi

Obrázek

Psí oblečky jsou většinou spojovány jen se psy malého vzrůstu. Také některé značky je vyrábí jen do velikosti kokršpaněla. Ovšem v zimních měsících bychom neměli zapomínat i na hladkosrsté velké psy. A to zejména na ty, které chováme v bytech. Dobrman, boxer nebo například ridgeback mají velmi krátkou srst, a proto můžou prochladnout, budou-li v zimě delší dobu bez pohybu. Pro tyto případy výborně poslouží různé zateplené vesty. Oblékat psy samozřejmě nemusíme při každé procházce, protože psi se většinou velmi dobře zahřejí pohybem. Víme-li ale, že budeme někde delší dobu stát bez pohybu (čekání na cvičáku, na zastávce atd.), je dobré přibalit si s sebou praktický obleček. Také hladkosrstí chrti při procházkách na vodítku ocení zateplenou vestičku.

Na co si dát při výběru oblečku pozor

Obleček musí psovi vždy dobře sedět a nesmí ho škrtit (zkontrolujeme gumičky na nohou). Měl by mít dostatečný prostor na vykonávání potřeby a neměl by psa nikterak omezovat v pohybu. Optimální je ho před nákupem vyzkoušet, ovšem ne vždy máme tuto možnost. Pokud se rozhodneme koupit obleček bez vyzkoušení, nespoléháme jen na svůj odhad, ale psa nejprve důkladně přeměříme. Pokud kupujeme pro psa jeho první obleček, raději zvolíme variantu bez nohaviček. Pes si musí na chůzi v oblečku nejprve navyknout. Chůze v kombinéze je pro psa náročnější a méně přirozená, je proto lepší, pokud začneme s jednoduchou dečkou na záda. Při výběru bychom si měli dát pozor na použitý materiál. Ze zdravotního hlediska je důležité, aby byla látka prodyšná. Pro výrobu psích oblečků do nepříznivého počasí by se měly používat pouze zdravotně nezávadné látky, které propouští vzduch a nepropouští vodu. U variant z neprodyšných materiálů a látek, které propouští vodu, může dojít k nepříjemnému zapaření. Pozor si dáme na svetříky, protože vlna vodu propouští, proto bychom je měli psovi oblékat jen v případě, že venku neprší a je sucho. Pokud by pes ve svetru promokl nebo se vyválel v mokrém sněhu, bude mít svetr opačný efekt a pes prochladne.

Obrázek

Oblečky bezpečnostní

Mezi praktické oblečky patří různé reflexní a bezpečnostní vesty. Tyto vesty jsou při večerních procházkách účelné, protože mohou našeho čtyřnohého přítele uchránit před koly projíždějících aut.

Obrázek

Doplňky

Nabídka pro psy je velmi široká. Na trhu je kromě klasických oblečků k dostání i mnoho doplňků k různým příležitostem. Svému mazlíčkovi můžete vybrat například botičky, šátek nebo kravatu. Pro psí slečnu jsou určené různé sukýnky, šatičky a dokonce i šperky. Pokud chcete pro svého mazlíčka opravdový luxus, můžete mu pořídit model doplněný zlatem nebo šperky Swarovski. Pro slavnostní příležitost můžete vybrat i svatební modely. Jorkšírky, shi-tzu či maltézáčky můžete ozdobit mašličkami a stužkami ve tvaru motýlků. Za módní výstřelek, který se psovi pravděpodobně moc zamlouvat nebude, lze považovat sluneční brýle a kšiltovky.

Obrázek

Jak vybrat velikost?

Obrázek

Pokud chcete koupit obleček z nabídky některého internetového obchodu a nemáte tedy možnost jej předem vyzkoušet, musíte psa důkladně přeměřit a podle toho pak zvolit správnou velikost. Měříme délku zad, obvod hrudníku, obvod krku a případně i kohoutkovou výšku psa. Zvlášť u kombinéz je důležité zvolit správnou velikost, aby kombinéza dobře seděla na tělo a neomezovala psa v pohybu. Váháte-li mezi dvěma velikostmi, raději se přikloňte k té větší, protože pejsek může například během roku trochu přibrat na váze. Jestliže přece jen nebude obleček sedět, jistě vám ho prodejce ochotně vymění za správnou velikost. Ceny psích oblečků jsou různé, řádově se pohybují ve stokorunách. Cena se samozřejmě odvíjí od výrobce, funkce, použitého materiálu a také velikosti psa.

Závěr

Psí oblečky a doplňky prodělaly v poslední době boom. Na trhu nalezneme řadu značek, které vytváří své vlastní kolekce podle posledních trendů, takže rozhodně máme z čeho vybírat. Oblékání psů však nadále zůstává individuální záležitostí, protože někomu se oblečky líbí, ale jiní je odsuzují. Je jen na nás, jestli svého psa oblečeme, ale vždy bychom se měli řídit potřebami psa. Pro plemena bezsrstá a plemena šlechtěná do jiných klimatických podmínek je obleček jistě nepostradatelný. Teplá dečka prospěje i psovi s bolavou páteří či onemocněním ledvin. A rovněž psí babičky a dědečkové krátkosrstých plemen, kteří se pohybem již zahřát nedokáží, uvítají teplou kombinézu. Na prvním místě je přece zdraví, pohodlí a bezpečí psa! Psí oblečky už ale dávno nejsou jen praktickou součástí zimního vybavení, mohou být zároveň slušivým a trendy módním doplňkem.

Obrázek

-vr-

Obleček pro svého psího mazlíčka si můžete vybrat například na www.oblecenipromazlicky.cz

zdroj: www.muj-pes.cz

Reklamní banner

• Doporučujeme

Obrázky: 6
Bodů: 221
Hodnocení uživatele: 10
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 11:18
Tim má reflexní vestu, protože má blbou barvu a není vidět ani ve dne ani v noci :D Na polních a lesních cestách vcelku splývá a s listím taky .. jelikož s ním chodím na volno a jezdí u nás hodně cyklistů, tak to beru jako nutnost.
A Gigi nosí obleček jen když je opravdu zima, nesnáší ho :D Ale zase si říkám, že mě by se bez bundy taky ven moc nechtělo ..
Takže u nás jsou oblečky opravdu jen a jen když je to opravdu nevyhnutelné ..
Jako módní doplněk mi to přijde fakt úchylné ..
Pes k člověku vzhlíží kočka přehlíží a prase považuje za rovnoceného partnera.
www.gabca-web.wz.cz
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 11:22
to s tebou naprosto souhlasím .. také jsme uvažovali, že Beníkvi na zimu něco koupíme, aby mu nebyla zima. Jenomže problém je, že jsme nikdy nesenhli velký obleček pro něj ... Snad jsme viděli maximálně 58 cm a on má snad 65 cm teď si nejsem jistá ...

Obrázky: 0
Bodů: 645
Hodnocení uživatele: 4
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 11:26
65 cm je ale běžně k dostání, ale myslim si že Ben nic takového nepotřebuje, pokud k tomu není nějaký důvod jako u nás
Kdyby se každý člověk staral sám o sebe bylo by na světě hned veseleji.
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 11:32
Souhlasím se Zuzkou .. Ben podle mne obleček nepotřebuje, nevidím důvod chlupatého psa oblékat, pokud k tomu ovšem nejsou zdravotní důvody ..
A obleček seženeš klidně na bernardýna ..
A kde máte 65cm?
www.gabca-web.wz.cz
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 11:40
u nás jsem žádný velký obleček neviděla ... když byl maličký tak jsmem u koupili na jezevčíka a jemu byl ouzký, přitom že byl huběnoučký a tak ho mám doma nepoužitý, funkčně nový ale nemám ho komu prodat.
Jinak Ben sice má dost chlupů ale chtěli jsme obleček kvůli nachlazení ... jestli má opravdu problémy s plícemi tak by ho určitě potřeboval.
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 11:47
malinke-kote píše:u nás jsem žádný velký obleček neviděla ... když byl maličký tak jsmem u koupili na jezevčíka a jemu byl ouzký, přitom že byl huběnoučký a tak ho mám doma nepoužitý, funkčně nový ale nemám ho komu prodat.
Jinak Ben sice má dost chlupů ale chtěli jsme obleček kvůli nachlazení ... jestli má opravdu problémy s plícemi tak by ho určitě potřeboval.

No tak se zkus podívat na internet ;-) Ale myslím, že i v každém obchodě s chovatelskými potřebami mají oblečků hromady a i pro velké psy ..
Jestli opravdu problémy s plícemi nejlépe zjistí veterinář ...
www.gabca-web.wz.cz
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 11:48
A obleček můžeš darovat do kteréhokoliv útulku, myslím, že každý to uvítá ;-)
www.gabca-web.wz.cz
Obrázky: 7
Bodů: 238
Hodnocení uživatele: 7
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 11:51
Tak jako to si zas dovolim nesouhlasit holky... I chlupatej pes ten obleček potřebuje (teď nemyslim opravdu chlupatej pes co má chlupy skoro až na zem). Ale pro psa neni dobré když vyjde z baráku kde je 20 stupňů do mrazu kde je - tam je obrovskej rozdíl teplot. Ale zase něco jiného je když je pes venku pořád a pes co může na procházce běhat a zahřát se, tam by bylo zase blbý ho do toho narvat. Každopádně dnešní psi mi příjdou jako zhýčkané barbínky,ale to z nich děláme bohužel my a bude to ještě horší :smutek:
Na psí život si většinou nejvíce stěžují ti, kteří nikdy psa neměli.
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 11:54
jo to by bylo fajn, ale to by jsme si museli najít cestu tam jet ... tady v Klášterci bych nedala ani jednu granuli jak se ten chlap k těm psům chová je nehorázné a útulek se kterým jsem spojena tak je to z jirkova asi tak hodina cesty z klášterce možná tak dvě ... takže je to složité .... a hlavně je to pro dlouhé pejsky a ne pro maličké ... je to hubené, ale ne krátké ...
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 11:57
Veradisia píše:Tak jako to si zas dovolim nesouhlasit holky... I chlupatej pes ten obleček potřebuje (teď nemyslim opravdu chlupatej pes co má chlupy skoro až na zem). Ale pro psa neni dobré když vyjde z baráku kde je 20 stupňů do mrazu kde je - tam je obrovskej rozdíl teplot. Ale zase něco jiného je když je pes venku pořád a pes co může na procházce běhat a zahřát se, tam by bylo zase blbý ho do toho narvat. Každopádně dnešní psi mi příjdou jako zhýčkané barbínky,ale to z nich děláme bohužel my a bude to ještě horší :smutek:

Jo, tak dejme tomu, že bytoví psi by oblečky mohli mít .. ale třeba u borderek žijících v bytě mi to přijde naprosto nesmyslné .. Jakože lidi oblečou dobrmana, kterej žije v bytě, tak dobře .. ale nevim no .. Asi to beru trochu jinak .. :D
www.gabca-web.wz.cz
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 11:57
malinke-kote píše:jo to by bylo fajn, ale to by jsme si museli najít cestu tam jet ... tady v Klášterci bych nedala ani jednu granuli jak se ten chlap k těm psům chová je nehorázné a útulek se kterým jsem spojena tak je to z jirkova asi tak hodina cesty z klášterce možná tak dvě ... takže je to složité .... a hlavně je to pro dlouhé pejsky a ne pro maličké ... je to hubené, ale ne krátké ...

Tak to pošli poštou ne?
www.gabca-web.wz.cz
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 12:02
Ne tak s tim Gabčo souhalsim,ale bordera má chlupy fakt dlouhý což třeba Beník od Verči nemá a i tak ho považuju za chlupáče :velky_usmev:
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 12:08
Veradisia píše:Ne tak s tim Gabčo souhalsim,ale bordera má chlupy fakt dlouhý což třeba Beník od Verči nemá a i tak ho považuju za chlupáče :velky_usmev:

Aha, tak to pak jo :D Já myslela, že třeba Beníka nepovažuješ za chlupáče .. Toho bych já třeba neoblíkala .. Ale dobrmana nebo rotíka bych klidně oblíkla .. ti mají takové bídné chlupy :D
www.gabca-web.wz.cz
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 12:18
Tak třeba Rodnas když vyleze ven tak se klepe,takže je nejdřív musim vyhodit na zahradu ať si zalítaj :velky_usmev: Ale i tak za chvíli lidi budou oblíkat i bernardýny :nechapu: Jako já bych to řekla takhle pes kterej běhá na procházce ať je krátkosrstej nebo dlouho ten obleček nepotřebuje,ale i pes chlupatej jako Beník pokud vyleze z rozehřátého bytu a půjde třeba hodinu na vodítku by ten obleček klidně nosit mohl. U nás je ale horší vedro než zima :velky_usmev:
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 12:24
Veradisia píše:Tak třeba Rodnas když vyleze ven tak se klepe,takže je nejdřív musim vyhodit na zahradu ať si zalítaj :velky_usmev: Ale i tak za chvíli lidi budou oblíkat i bernardýny :nechapu: Jako já bych to řekla takhle pes kterej běhá na procházce ať je krátkosrstej nebo dlouho ten obleček nepotřebuje,ale i pes chlupatej jako Beník pokud vyleze z rozehřátého bytu a půjde třeba hodinu na vodítku by ten obleček klidně nosit mohl. U nás je ale horší vedro než zima :velky_usmev:

No tak já kolikrát ani Gigi oblíkat zatim nemusim, lítá se psama a zahřeje se :-)
Je to tak, za chvilku se bude oblíkat všechno .. :D Neměla bych koupit obleček Timovi?
Souhlasím s tím, že pes, kterej běhá se zahřeje :-)
www.gabca-web.wz.cz
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 12:26
Tak u nás je teď většinou 0 takže ještě poměrně teplo teď bych oblíkla fakt jen občas náháčka nebo nemocnýho pejska,já spíš myslela fakt ukrutný mrazy na který já se hrozně těšim :velky_usmev:
Osobní album
PříspěvekNapsal: 24 lis 2011 15:11
Veradisia píše:Tak u nás je teď většinou 0 takže ještě poměrně teplo teď bych oblíkla fakt jen občas náháčka nebo nemocnýho pejska,já spíš myslela fakt ukrutný mrazy na který já se hrozně těšim :velky_usmev:

Hele já oblíkám až když je pod nulou :D jsem to ale tyran :D
Jo tak to jo .. ty ukrutný mrazy, to chápu, ale i tak podle mě psy s chlupama bych neoblíkala :D :D
www.gabca-web.wz.cz
Osobní album
PříspěvekNapsal: 25 lis 2011 10:28
Já bych je taky neoblíkla :velky_usmev: ale zas mi nepříjde až tak divný když je člověk oblíkne... Ale co odsuzuju (pokud to teda neni na nějakou hru apod.) když oblíkaj psa jako princeznu apod. to je na mě už moc :prekvapeni:
PříspěvekNapsal: 25 lis 2011 10:38
jo tak to máme asi stejný názor ... nelíbí se mi když jim dávají různé šatičky atd ... nevadí mi to když pes má obleček kvůli nějakým problémum. Kvůli velké zimě, nebo třeba pláštěnku či nepromokavou bundu s kapucí, proto, že ten pes nesnese déšť, vodu .... to Beníkovi je to jedno :-D ale zase když bude velká zima, tak se kabátek hodí :-)
Další

• Reklamní banner

Zpět na Chovatelská poradna pro psy