Ruský Toy - Moskeváček - Moskevský dlouhosrstý toy teriér

PříspěvekNapsal: 04 led 2010 19:14
RUSKÝ TOY - DLOUHOSRSTÝ (RUSSKYI TOY)

Vznik plemene
Byl vyšlechtěn v Rusku před 40 lety paní Evženií Fominiěnou Žárovou. Původně se v Rusku chovala pouze krátkosrstá forma toy terierů. V roce 1958 se narodil ve vrhu krátkosrstých toy terierů jeden dlouhosrstý psík. Byl darován paní E.F.Žárové, které se velice zalíbil jeho zajímavý vzhled. K tomuto psíkovi získala několik fen stejného typu, rovněž dlouhosrstých a na nich založila svůj chov.

První vrh se narodil v roce 1962. První odchovy byly v barvě černé se žlutými znaky a sobolí. Později byla v chovu použita i dlouhosrstá čivava, aby se získaly i jiné barvy. Standard plemene vytvořila paní Žárová v roce 1966. Díky velkému úsilí paní E.F.Žárové bylo plemeno uznáno v roce 1966 Všesovětským ministerstvem zemědělství a byl povolen jeho další oficiální chov.

V roce 1968 bylo na Moskevské výstavě psů spol.plemen vystaveno již 80 jedinců nového plemene. V Moskvě se chová i krátkosrstá forma, která je velice podobná našemu pražskému krysaříkovi. Dnes se chovem MDTT zabývají především chovatelské kluby v Moskvě a Sankt Petěrburgu.

První importy tohoto plemene se uskutečnily do naší republiky v roce 1986, první vrh se u nás narodil v roce 1988. Plemeno se rozšiřuje velice pomalu, jelikož jeho vrhy jsou málopočetné. Do současnosti je v ČR zapsáno pouhých 350 jedinců. Ročně se u nás rodí kolem 20-ti štěňat

Jaký je?
První reakce na tohoto malého pejska je taková, že si ho lidé pletou s čivavou. Jeho atraktivní vzhled a milá povaha každého velice rychle zaujme.

Moskevský dlouhosrstý toy teriér je společenský, malý a jemný psík kvadratického formátu, veselý a čilý, plný temperamentu. Nemá to být choulostivá hračka, ale i při své malé velikosti je dostatečně odvážným a neohroženým hlídačem, který vše nepatřičné ohlásí hlasitým štěkotem. Je hravý a inteligentní, má mnoho rysů z teriera. Je to minipes se srdcem lva a mrštností kočky. Pes který nade vše miluje svého pána a celou rodinu

Pro koho se hodí?
Moskeváček se hodí pro každého, kdo chce dlouhosrstého psa, ale nechce se zabývat náročnou úpravou srsti. Je to ideální pes do dnešní doby. Hodí se do malých městských bytů, zvládne jej i začátečník. Je stejně dobrým domácím mazlíčkem, jako vytrvalým společníkem na procházky či na sport. Výborně se hodí na překážkovou dráhu - miniagility, tanes se psem a různé nové psí sporty. Rád si hraje, dovádí a aportuje.

Vzhledem ke své malé velikosti (váha maximálně do 3,5kg) může všude doprovázet svého pána. Klidně se vejde do běžné tašky či rukávu.

Moskeváček není náročný na potravu, které spotřebuje malé množství. Jeho srst je pevná a i když je na některých partiích velmi dlouhá, její údržba je snadná. Nevyžaduje žádnou střihovou úpravu ani speciální ošetření. Postačí běžné pročesání. Fenky dobře rodí a jsou dobré matky.

Nový název v originálu je : RUSSKIY TOY

zdroj textu: http://www.stenata.cz/ruskytoyterier/

Registrován: 04 led 2010 11:43
PříspěvekNapsal: 04 led 2010 19:40
Registrován: 05 led 2010 12:35
PříspěvekNapsal: 05 led 2010 12:42
je moc roztomilej, ale asi bude i drahej, když to plemeno vidím poprvé
Není na světě lepšího psychiatra, než je štěně olizující vám obličej.
Ben Williams

Registrován: 01 úno 2010 12:04
PříspěvekNapsal: 01 úno 2010 12:38
Ceny jsou růzdné, záleží na okolnostech, ale neliší se od cen jiných pejsků stejné velikosti!
Registrován: 05 led 2010 12:35
PříspěvekNapsal: 01 úno 2010 14:33
jsou úžasní, hlavně jich je v ČR hrozně málo.

Moc se mi líbí, jak mají v dospělosti černé přelivy na těch uších.

Rozhodně jedno z nejlepších okrasných plemen.
Nejsou tak uštěkaní jako čivavy a krysaříci. :lol:
Není na světě lepšího psychiatra, než je štěně olizující vám obličej.
Ben Williams
PříspěvekNapsal: 01 zář 2011 08:34
V Rusku jo? To jim tam musela být pěkná zima :D

Je krásný, ale snad ani na výstavě jsem si žádného nevšimla, nebo si toho nejsem vědoma.