Mops (Pug): bílý, černý, béžový, stříbrný, albino a další

Postupně přidavané plemena psů. Pokud máte chovatelskou stanici, můžete nám také předvést plemeno.
Uživatelský avatar
Příspěvky: 40
Obrázky: 0
Registrován: 05 led 2010 12:35
Bodů: 6
Hodnocení uživatele: 0
PříspěvekNapsal: 23 srp 2010 06:48
Mops (Pug)

Mops je nesmírně přátelský pes, vstřícný ke všem lidem, bez stínu nedůvěřivosti. Je to roztomile hravý, čilý a veselý pejsek. Mops je však zároveň ztělesněním důstojnosti, šarmu a inteligence.
ANGLICKÝ NÁZEV:

angl.: Pug;
čes.: Mops

PŮVOD:
Mops je známý již z dávnověku. Zvláštním a spletitým osudem se ze starověké indické společnosti dostal do Evropy, nejdříve ze všeho do Holandska. Jeho původ pochází pravděpodobně z Číny, jeho šíření však začalo až v Holandsku, kde se svým zbarvením ladil s barvami rodu Oranžských, tehdejších vládců Holandska. Mops byl velice oblíbený, a když se Vilhelm III. Oranžský stal anglickým králem, přivezl si několik Mopsů s sebou do Anglie. Okamžitě se na anglickém dvoře stali velice populární. V této době byl Mops poněkud menší, křížením však dosáhl současných rozměrů. Následně se počet Mopsů snížil a plemeno se stalo vzácným. Anglická královna Viktorie projevila přání tohoto pejska vlastnit, po těžkém hledání pro ni našli však pouze jeden kus. Před více jak 20 lety byl založen „Klub milovníků mopsů“, jehož specialisté zachránili výskyt a získali současné plemeno. Plemeno je přiznáno FCI, AKC, UKC, KCGB, CKC, ANKC.

POPIS:
Mops je plemenem malých společenských psů. Mops je velice dobře stavěný, rozložitý a kvadratický pes. Od jiných malých psů se liší mohutnými zvýrazněnými svaly. Hlavu i lebku má velkou a kulatou, není však jablkovitého tvaru, s krátkým, tupým, kvadratickým čenichem a jasně vyznačenými vráskami. Mops má malý předkus. Oči jsou tmavé, velké, kulaté a lesklé, měkkého a starostlivého výrazu. Uši má malé a tenké, sametově měkké, buď ohnuté do strany (ve tvaru růžového lístku), nebo klopené (knoflíkové), jimž se dává přednost. Krk je silný, lehce klenutý, s lalokem, dostatečně dlouhý, aby umožňoval hrdé nesení hlavy. Končetiny jsou velmi silné, rovné a dobře svalnaté. Tělo je krátké a kompaktní, se širokou hrudí a rovnou zádí. Ocas je vysoko nasazený, maličký, co nejtěsněji zatočený přes hřbet.

VÝŠKA:
Mops má v kohoutku 25 až 28 cm.

VÁHA:
Mops váží ideálně 6,3 až 8,1 kg. SRST: Mops má srst jemnou, hladkou, měkkou a lesklou, která se nikdy nevlní. Přiznané zbarvení: stříbrné, plavý, meruňkový, černý. Mops může mít i tzv. „řemen“, pás, který probíhá od zátylku až ke kořenu ocasu.

SRST:
Mops má srst jemnou, hladkou, měkkou a lesklou, která se nikdy nevlní. Přiznané zbarvení: stříbrné, plavý, meruňkový, černý. Mops může mít i tzv. „řemen“, pás, který probíhá od zátylku až ke kořenu ocasu.

CHARAKTER:
Mops je nesmírně přátelský pes, vstřícný ke všem lidem, bez stínu nedůvěřivosti či dokonce agresivity. Je roztomile hravý, čilý a veselý. Mops je však zároveň ztělesněním důstojnosti, šarmu a inteligence. Je to povahou šťastný a vyrovnaný pejsek.

PÉČE:
Mops vyžaduje intenzivní, pokud možno i fyzický kontakt s majitelem, jemuž je bezmezně oddán.

PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Mops se průměrně dožívá 13 až 15 let.

VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Společník.

VYUŽITÍ DNES:
Společník.

PLEMENO:
FCI IX. - Společenská plemena a toy Sekce 11 – Společenská plemena Bez pracovní zkoušky.

OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
MOP ČÍSLO STANDARDU: 253/ 11. 05. 1998 (Velká Británie)

DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
24. 06. 1987

Historie vzniku plemene...
V průběhu dějin nazývali Mopse různými jmény a nikdo přesně neví, odkud toto jméno vzniklo. V 2. polovině 16. století v Anglii bylo všeobecně uznané slovo „pug“. Poprvé bylo použito ve slovníku psů, který napsal M. Beili. Slovník psů byl sestaven v roce 1731. Píše v něm, že slovo „pug“ znamená přezdívku opice nebo psa. Existuje domněnka, že mopsovi říkají mops pro jeho unikátní vzhled. - Pro jeho plochý čumák, jaký má opice.
Shirley Thomas

Vlastí mopse je nejspíše východní Asie. Je všeobecně známé, že v Číně dávní předkové mopse, nazývaní „bajami“, byli široce rozšíření jak v budhistických kláštertech, tak i ve dvoře císaře. Za vlády dynastie Shan (1751 – 1111př. Kr.) existovala pracovní pozice hlídače těchto dvorních psů. Je možné, že mops je vlastně trpasličí formou mastifa. Ačkoliv byli vzrůstem tak malí, bývali bráni na císařský lov. Nosili je ve speciálních nosítkách až na místo lovu, aby pejskům ušetřili sílu. Čínská smetánka se zabývala šlechtěním miniaturních psů, kteří by se vešli do kapsy. Bylo to pro ně nejen zábavou, ale natolik módní záležitostí, že těm nejmenším pejskům udělovali tituly a obdarovávali je nejrůznějšími šperky a oděvy. Konečné plemeno však bylo vyšlechtěno v Evropě poté, co byl mops v 17. století převezen do Holandska na lodích Ost-indské společnosti.

zdroj textu: http://www.mopsik.cz/
Není na světě lepšího psychiatra, než je štěně olizující vám obličej.
Ben Williams

Reklamní banner

  • Doporučujeme

Uživatelský avatar
Příspěvky: 29
Obrázky: 10
Registrován: 30 srp 2011 09:41
Bydliště: Prostějov, Brno
Bodů: 56
Hodnocení uživatele: 0
Osobní album
PříspěvekNapsal: 14 zář 2011 11:03
Věříme tomu, že po světě dnes pobíhají více než tři stovky oficiálně uznávaných plemen - a mopsíci. Protože podle našeho nejhlubšího přesvědčení mopsové nejsou jako ti ostatní, nejsou to obyčejní psi - někdy nám dokonce vrtá v hlavě, zda to vůbec psi jsou!

Jsou jedineční a nezaměnitelní, všechno, co dělají, dělají po svém. U někoho tím vším možná budí pohrdavý úsměv, v nás a v ostatních mopsích "spřísežencích" - kterých ostatně rok od roku přibývá - však vyvolávají bezmezný obdiv a věrnost až za hrob.

Soužití s nimi není vždy snadné. I když jsme si dávno zvykli povzneseně přecházet úšklebky a posměšky nezasvěcených, mopsí bezmezná oddanost a posedlost člověkem s sebou v praktickém životě přináší nejednu svízel. Tyto v lidských očích odedávna nejvíce ceněné psí vlastnosti jsou u mopsů dohnány ad absurdum. Kdo jednou zblízka poznal mopse, tomu už navždy budou všichni ostatní psi připadat poněkud chladní a odtažití. Mops je ztělesněná láska k člověku, té podřizuje všechno ostatní. Totéž však vyžaduje od nás. Ne každý je schopen tomuto náročnému požadavku vyhovět. Kdo si však jednou na soužití s mopsem zvykne, ten nejspíše sám dospěje ke stejnému přesvědčení jako my: aťsi je mops čímkoli, aťsi je život s ním sebenáročnější - bez něj se žít nedá!

Mopsové jsou pejskové velmi bizarního, neobvyklého zjevu. Ne každý v nich na první pohled nalezne zalíbení. I když všichni víme, že krása není všechno, na druhé straně vlastní estetické cítění nelze ignorovat ani lámat přes koleno. Pokud se vám mops nelíbí, proti gustu žádný dišputát - pořiďte si třeba pudla nebo ovčáka.

Jak postupem času docházelo k rozvrstvování společnosti, vydělovala se z ní nepočetná vrstva mocných a bohatých, která nebyla svírána každodenními existenčními starostmi a mohla si dovolit dělat věci "jen tak", pro potěšení a zábavu. Jen pro ni mohl vzniknout mopsík, podle mnohých "pes k ničemu", který měl od samého počátku jediné poslání: dělat lidem radost.

Dnes už víme, že to není tak málo. Naštěstí, i když si často stěžujeme na to či ono, žijeme v té části světa, která není sužována materiálním nedostatkem a může si dovolit těšit se i jinými věcmi než jsou plný žaludek a nohy v teple. Pokud naše představa blahobytu není úplná bez přítomnosti věrného čtyřnohého kamaráda, máme, jak už jsme se zmínili, z čeho vybírat.

Proč by naše volba měla padnout právě na mopse? Inu proto, že tento psík byl - na rozdíl od ovčáků, jezevčíků, kokrů, ale i třeba pudlů - jako důvěrník a kamarád odjakživa programově vytvářen. Mezi jeho předky nefigurují slavní lovci ani věhlasní bojovníci, zato se to tam hemží dokonalými společníky s vybranými způsoby. Po boku vznešených šlechtičen a urozených králů, v luxusních interiérech a vybraných společnostech, se mops dokázal chovat jako skutečný mistr svého oboru. Není žádným tajemstvím, že králové a princezny nevedli vždycky ten nejšťastnější život, mnohdy byli ve svém vysokém postavení osamělejší než kdo jiný. Maličcí mopsíci jim pomáhali se s tím vyrovnat.

Dnešní mopsové nejsou zase o tolik jiní, než byli jejich předkové na obrazech starých mistrů. Ba dokonce můžeme předpokládat, že se vlastně příliš nezměnili. Stále jsou to extrémně loajální tvorové, kteří neznají větší potěšení, než trávit celý život po boku milovaného pána. Nemají velké nároky ani touhu se prosadit, nedoutná v nich chuť s někým bojovat ani něco ničit. Na rozdíl od většiny štěňat ta mopsí v domácnosti málokdy působí jako demoliční četa. Už jsme v našem bytě odchovali nejednoho mopsího kluka a holku, ale naše boty, křesla i knihy stále přežívají bez úhony.

Mopsové ovšem nejsou ideálními bytostmi bez jakýchkoli potřeb a nároků. Odnepaměti byli zvyklí žít v nejtěsnějším kontatku s člověkem, vyhřívat se na výsluní jeho lásky. Vysedávali v salónech, vozili se v kočárech či doprovázeli své vznešené paničky při procházkách v dokonale udržovaných zahradách nebo na promenádách. Byli zvyklí být se svými lidmi od rána do večera a neodloučili se od nich dokonce ani v noci. Zcela samozřejmě s nimi sdíleli pohodlí jejich ložnic, přesněji řečeno lůžek. Nechtějí a nedokážou žít odstrčeni kdesi na okraji - ať už přeneseně, nebo doslovně. Nemůžete je vykázat do předsíně či na zahradu, nemůžete je ignorovat. Trpné postavení mnoha psů, jejichž údělem je trpělivě čekat na chvilku pozornosti jejich pána, bytostně nesnášejí. Chtějí být v centru rodinného dění, všeho se zúčastnit, o všem vědět. Mops chce být s vámi za všech okolností, touží po možnosti kdykoliv se k vám přitulit, sledovat s vámi televizi, číst noviny, motat se kolem vás, když připravujete pro rodinu večeři.

Jste si jisti, že právě po takovém psu toužíte? Není vám tak bezvýhradná oddanost přece jen trochu proti mysli? Nedokážete se smířit s myšlenkou, že by pes u vás doma směl skoro všechno? Že by se "prochochtal" až k vám na gauč, ne-li do postele? Na takovém názoru není nic špatného a je dost psů, kteří vaši touhu po jasném vymezení rolí pán - pes budou respektovat. Mops však mezi ně nepatří a násilím ho vykazovat do patřičných mezí sice lze, nikoliv však bez následků na jeho povaze. Mops, po většinu času zavřený v kotci nebo na zahradě, přestává být mopsem.

Nedá se jednoznačně říci, pro jakou věkovou nebo zájmovou skupinu se mops obzvlášť hodí. Díky své hravé a zcela neagresivní povaze je ideálním společníkem dětí, beze stopy nervozity dokáže snášet provoz i velmi početné a hlučné domácnosti, ale na druhé straně z něj jeho závislost na lidech činí skvělého společníka starších a osamělých. Dokáže se přizpůsobit prakticky každému prostředí a každé situaci. Snad jen v rodině aktivních sportovů či zapřisáhlých výcvikářů by se necítil nejlépe. Proti pohybu v zásadě nic nemá, naopak, kolem sedací soupravy dokáže proletovat v neuvěřitelně rychlých kruzích, ale celodenní túry nebo jogging nejsou nic pro něj. I mezi mopsy existují jedinci sportovněji založení, ale většině z nich stačí jen kratší procházky v poklidném tempu a občasná hra s páníčkem - třeba v obýváku

Určitý problém může majiteli mopse vzniknout v době letních dovolených. Mopsové, jako většina tzv. krátkolebých plemen, velmi špatně snášejí horko. Dlouhé cesty autem v letním vedru, pobyty na rozpálených plážích či namáhavé vysokohorské výlety nepatří zrovna mezi jejich hobby. I když léto je možná ve chvíli, kdy čtete tyto řádky, ještě daleko, i takovouto zdánlivou drobnost byste měli vzít v úvahu při rozhodování, zda je mops ten správný pes pro vás.

Úzkostlivé hospodyňky musíme upozornit, že i když je mops krátkosrsté plemeno, neznamená to, že byste o jeho chlupech doma nic nevěděli. Spíše naopak. Zvláště béžoví mopsové, kteří mívají dosti hustou podsadu, ztrácejí v období línání, tedy většinou dvakrát do roka, často celé chuchvalce srsti, což fanatické milovníky pořádku může přivádět k šílenství. Jistě, mnohé lze omezit každodenním kartáčováním, také podávání veterinárních přípravků s biotinem může proces línání usnadnit a urychlit - ale vyhnout se mu nelze. Pokud je pro vás představa, že tu a tam najdete na koberci, na křesle či nedejbože dokonce na talíři důvěrně známý béžový chloupek /a většinou nezůstane při jednom/, zcela nepřijatelná, moopse si raději nepořizujte. Obraťte svou pozornost třeba k pudlům, kteří při pravidelném zastřihávání srsti prakticky nelínají.

Mops je trochu pohodlný, trochu labužnický, nemá rád přísné autority a striktní příkazy, miluje svou rodinu a je spokojený s životem v jejím středu. Že jsme takoví vlastně téměř všichni? Pokud jsme ochotni přiznat mopsovi podobné potřeby a přání, jaké máme my sami, jsme na nejlepší cestě získat v něm nejlepšího přítele, jakého si jen lze představit. A s antropomorfizací to nemá nic společného.

čerpání: kniha Mops
Uživatelský avatar
Administrátor
Příspěvky: 520
Obrázky: 136
Registrován: 02 led 2010 19:31
Bydliště: BrnoNajvyšie skóra: 2
Bodů: 588
Hodnocení uživatele: 2
Osobní album
PříspěvekNapsal: 23 zář 2011 21:32
Možné barevné provedení Mopse.
V Evropě je běžná zejména černá a béžová barva


zdroj: chovatelská stanice USA http://www.funnyfarmpugs.com
Obrázek
Prodej značkových chovatelských potřeb
http://www.zvireci-potreby.cz
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1574
Obrázky: 0
Registrován: 30 zář 2011 13:24
Bydliště: KelčNajvyšie skóra: 1
Bodů: 290
Hodnocení uživatele: 0
Osobní album
PříspěvekNapsal: 07 říj 2011 18:21
jéé mopslíci jsou krásní- hlavně ty čumáčky :velky_usmev:
Uživatelský avatar
Příspěvky: 3157
Obrázky: 7
Registrován: 29 srp 2011 18:09
Bydliště: LubnáNajvyšie skóra: 2
Bodů: 238
Hodnocení uživatele: 7
Osobní album
PříspěvekNapsal: 10 říj 2011 08:03
Mě vadí jak funí,nikdy nevim jestli mě nechtěj kousnout :velky_usmev:
Na psí život si většinou nejvíce stěžují ti, kteří nikdy psa neměli.
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1574
Obrázky: 0
Registrován: 30 zář 2011 13:24
Bydliště: KelčNajvyšie skóra: 1
Bodů: 290
Hodnocení uživatele: 0
Osobní album
PříspěvekNapsal: 10 říj 2011 15:05
Veradisia píše:Mě vadí jak funí,nikdy nevim jestli mě nechtěj kousnout :velky_usmev::velky_usmev: :velky_usmev: jo no asi se to blbě rozpoznává :velky_usmev: :velky_usmev:
Uživatelský avatar
Příspěvky: 6673
Obrázky: 6
Registrován: 29 srp 2011 20:15
Bydliště: PardubiceNajvyšie skóra: 12
Bodů: 221
Hodnocení uživatele: 10
Osobní album
PříspěvekNapsal: 12 pro 2011 22:07
Mopsíci jsou zvláštní, ale strašně roztomilí :-)
A to mají tolik barev, jo? To jsem ani netušila .. :-)
Pes k člověku vzhlíží kočka přehlíží a prase považuje za rovnoceného partnera.
www.gabca-web.wz.cz


  • Reklamní banner

Zpět na Plemena psů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron