Sokoke

Postupně přidavané plemena koček. Pokud máte chovatelskou stanici, můžete nám také předvést plemeno.
Uživatelský avatar
Příspěvky: 1649
Obrázky: 2
Registrován: 21 úno 2011 20:20
Bydliště: Klášterec nad OhříNajvyšie skóra: 3
Bodů: 1929
Hodnocení uživatele: 1
PříspěvekNapsal: 14 zář 2011 14:28
Původ a historie plemene
Kočky Sokoke pocházejí z Keni, byly objeveny v roce 1978 v největším lese na pobřeží s názvem Arabuko - Sokoke. Odtud také název tohoto plemene. Původní název byl však Khadzonzos, v řeči domorodého obyvatelstva to znamená „jako kůra stromů". Název si kočka vysloužila od svého zbarvení srsti a mramorového vzoru. Plemeno bylo poprvé představeno v roce 1984 v Kodani, odtud se dále rozšířilo do jiných zemí. První výstavu kočky absolvovaly v roce 1992 v Dánsku a oficiálně bylo uznáno FIFe v roce 1993 s názvem Sokoke.


Obrázek


Povaha a charakter
Sokoke je velmi hravá a energická, je přátelská. Má ráda jak společnost lidí, tak i společnost ostatních zvířat, obzvláště koček stejného plemene. I když ji řadíme původem mezi kočky divoké, jako kočky džungle, dokonale se již přizpůsobily domácímu prostředí. Dobře snáší vodu a rády se koupou, umí plavat. Je to inteligentní, hrdá a komunikativní kočka, která je svému pánovi dokonale věrná, je mu příjemným společníkem a dokáže vycítit jeho náladu. Na svého pána bývají dost vázány. Je velmi učenlivá.

Vzhled
Toto africké plemeno je řazeno mezi krátkosrsté kočky, připomínající geparda. Tělo dorůstá do malé až střední velikosti, je dobře osvalené. Srst je hustá v hnědém odstínu s výraznou kresbou v barvě černé. Často se plete s klasickou evropskou kočkou - mourkem. Kočka Sokoke celkově působí velmi hrdě a honosně.

Standard plemene
Hlava: poměrně malá vůči tělu, klínovitá, nos středně dlouhý a rovný. Brada silná a široká v linii se špičkou nosu.
Uši: středně velké a široké na základně, špičky jsou mírně zakulaceny. Stojí vysoko na hlavě a tím dodávají kočce ostražitý výraz.
Oči: jsou mírně mandlové, posazené daleko od sebe, barvy jantarové až světle zelené. Jsou výrazně orámovány černou linkou.
Tělo: středně dlouhé, svalnaté, kostra a hrudník jsou dobře vyvinuty. Kočka působí velmi elegantně.
Nohy: dlouhé, dobře osvalené, zadní nohy jsou delší než přední. Tlapky jsou oválné, polštářky tlapek jsou černé nebo černohnědé.
Srst: krátká, lesklá, s malou nebo vůbec žádnou podsadou. Srst má výraznou kresbu, která má zlato až zlatohnědý podklad, někdy bývá i šedý. Samotná kresba je černá nebo tmavohnědá, mramorová s tečkami. Je žádoucí, aby proužky byly souměrné, na hlavě by měly být dva výrazné pruhy po okrajích a dva méně výrazné uprostřed. Jiné zabarvení je nežádoucí.
Ocas: středně dlouhý, široký na základně
Vady: příliš orientální vzhled hlavy, příliš osvalené a mohutné tělo. Někdy se rodí koťata se sněžnou barvou a modrýma očima - toto zbarvení nebylo uznáno.

Základní péče
Nevyžaduje zvláštní péči. Srst kartáčujeme jednou týdně, pro docílení lesku srst přetřeme semišem. Koupeme před výstavou, drábky zastřihujeme dobrými kleštičkami. Uši čistíme přípravkem k tomu určenému. Kočka Sokoke má ráda teplo. Při krmení kvalitním krmivem a dávání naší lásky docílíme úspěšného chovu.

Poznámka
Protože se jedná o poměrně vzácné plemeno, chovem by se měl zabývat pouze ten chovatel, který bude dbát o udržení chovu tohoto plemene a o důsledné plánování dalšího pokolení této kočky.


Obrázek


zdroj: http://sokoke.miciny.cz/

Reklamní banner

  • Doporučujeme

Uživatelský avatar
Příspěvky: 6673
Obrázky: 6
Registrován: 29 srp 2011 20:15
Bydliště: PardubiceNajvyšie skóra: 12
Bodů: 221
Hodnocení uživatele: 10
Osobní album
PříspěvekNapsal: 16 zář 2011 11:55
I když na kočky moc nejsem, tak tahle je dobrá .. ale nejlepší je bengálka :D
Pes k člověku vzhlíží kočka přehlíží a prase považuje za rovnoceného partnera.
www.gabca-web.wz.cz


  • Reklamní banner

Zpět na Plemena koček

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků