FRBUL - francouzský buldoček

Postupně přidavané plemena psů. Pokud máte chovatelskou stanici, můžete nám také předvést plemeno.
Uživatelský avatar
Příspěvky: 3
Registrován: 04 led 2010 14:34
Bydliště: Praha
Bodů: 0
Hodnocení uživatele: 0
PříspěvekNapsal: 04 led 2010 14:42
Frbul je fórum nadšenců a milovníků francouzských buldočků, které v únoru 2010 oslaví již své druhé narozeniny. Za tu dobu sdružil přes 1000 buldočků. Přidat se může každý, stačí zaregistrovat svého buldočka na webu http://frbul.cz. Vše je samozřejmě zdarma.

Jsme nejnavštěvovanějším webem s tématikou "francouzský buldoček" v ČR!

Obrázek

Naleznete zde kontakty na francouzské buldočky z celé ČR (i ze zahraničí) s možností se seznámit, vyměnit si zkušenosti a užitečné rady, domluvit se na společném venčení atd. Jedná se o zábavný webový portál pro milovníky francouzského buldočka. Návštěvníci zde naleznou i odkazy na osobní www stránky Vašich frbulů nebo chovatelských stanic.

Pořádáme různé soutěže, srazy, procházky a také, abychom dokázali, že buldoček není rasa vhodná pouze na gauč, pořádáme i coursingové závody. Téměř každý buldoček vášnivě rád běhá za střapcem. V neposlední řadě se snažíme také vypomáhat i pejskům v útulcích. Ve sbírkách, které Frbul během letošního roku zorganizoval, se podařilo dát dohromady více jak 300kg granulí, deky, papírové utěrky aj., kterými jsme podpořili psí útulky.

Každoročně vydáváme kalendář, kde vedle sebe ochotně pózují naše placaté modelky z Frbul týmu. Náhled kalendáře pro rok 2009 je zde a ten letošní si můžete prohlédnout zde.

Máme i vlastní "buldočí hymnu", kterou má na svědomí Vlasta Hemzal a kterou si můžete stáhnout v plné verzi, nebo jako vyzvánění do telefonu je k dispozici zkrácená mobilní verze.

Náš web se rozhodla podpořit i populární spisovatelka a moderátorka, paní Halina Pawlowská se svým francouzským buldočkem Edou. Její pozdrav, speciálně pro Frbul naleznete hned na hlavním banneru webu. Paní Halina nás navštívila na víkendovém setkání buldočků a také nám velmi ochotně zapózovala na titulku Frbul kalendáře.

Ocitl se buldoček ve vašem okolí v nouzi? Dejte to vědět ostatním prostřednictvím diskuse na Frbulu, kde se určitě najde zodpovědný nový majitel. Barunka, Sally, Béďa, Matylda, Danny a další již svoji novou rodinu našli. Pomozte i dalším, najít šťastný domov.

Pojďte s námi na procházku, poznejte nové lidi a jejich psí miláčky. Do fóra vkládáme tipy na společné venčení, sportovní akce a také víkendy s buldočky.

Fórum nabízí možnost podělit se o zkušenosti, zážitky, radosti i starosti, které každý se svým psem prožívá.

Jediné, co u nás nemůžete, je vkládat inzerci na prodej štěňátek a nabídky psů na krytí. Nechceme podporovat množitele a nezodpovědné chovatele. Najdete u nás odkazy na chovatelské stanice, kde Vám jistě rádi poradí.

Frbul je nejlepší a buldoček je bůh.

Upozornění: Nejedná se o žádný oficiální klub francouzských buldočků ani o žádný chovatelský web. Toto je pouze zájmový web, který má sloužit k pobavení a seznámení lidí z celé ČR, co mají rádi francouzské buldočky. Nesuplujeme funkci oficiálních klubů KFB a MSBMK.

Reklamní banner

  • Doporučujeme

Uživatelský avatar
Příspěvky: 3
Registrován: 04 led 2010 14:34
Bydliště: Praha
Bodů: 0
Hodnocení uživatele: 0
PříspěvekNapsal: 05 led 2010 13:58
Charakteristika plemene a standard

Francouzský buldoček je pes výrazného vzhledu i charakteru, s velkou sílou osobnosti. Má výrazný smysl pro humor, k smrti rád si hraje, tropí různé žertíky a je pro každou lumpárnu. Je trochu paličatý, ale tak okouzlujícím způsobem, že mu mnohé projde. Je to bonvián, milovník života, který má rád své pohodlí, teplo, sucho a útulno, ocení dobré jídlo i chutný pamlsek. Přesto však zůstává psem v pravém smyslu slova. Je dobrým a spolehlivým hlídačem. Není od přírody rváč, není ustrašený, lekavý nebo hysterický. Po většinu času z buldočka vyzařuje klid, pohoda, dobrá nálada a sympatický nadhled. Učení mu nečiní problémy, poměrně rychle si osvojí základní civilizační návyky, ale k soustavnému výcviku projevuje nechuť. Buldoček je rád centrem veškerého dění, umí být pořádně žárlivý. Dokáže se výborně začlenit do rodiny s dětmi, které nesmírně miluje.

Jako každé plemeno i francouzský buldoček má své "mouchy". Má výrazně zkrácenou čenichovou partii, což s sebou přináší nejen typické noční chrápání (na které si každý milující majitel rychle zvykne), ale bohužel i větší obtíže. Zvláště v teplých letních měsících buldočci mívají problémy s dýcháním v horku, proto se v parném létě nedoporučuje s nimi cestovat, chodit na delší procházky, nebo je dokonce nechávat zavřené v autě. Na druhé straně buldoček v pohodě snese i tropická vedra, pokud má možnost trávit je někde v klidu ve stínu a není nucen do žádných fyzických aktivit. Další problém u francouzských buldočků způsobený tělesnou stavbou jsou porodní komplikace fen včetně císařských řezů. Samozřejmě, že existují matky, které rodí bez sebemenších problémů.

Při běžném životě buldočci nekladou na svého majitele žádné přehnané nároky, nevyžadují dlouhé procházky ani každodenní péči o srst, nebývají vybíraví v jídle a jejich výchova není složitá. S křikem ani tělesnými tresty člověk u nich neuspěje. Buldočci si rádi hrávají s dětmi i dospělými, s jinými psy i s kočkami. Jsou zábavní, vynalézaví, nápadití.S buldočkem nikdy nebudete mít nouzi o společnost. Jakmile s ním vyrazíte na procházku, můžete si být jisti, že se s vámi každou chvíli dá někdo do řeči. Tito malí klauni k sobě svým nezaměnitelným vzhledem i žertovným chováním spolehlivě přitahují zájem lidí. Navíc jsou většinou velmi společenští a přátelští.

Francouzský buldoček je ideální pes pro ty, jimž učarovala velká, silná a masivní plemena, ale nemají pro jejich držení dostatek prostoru, finančních prostředků, zkušeností ani fyzických sil. Do buldočků se zkrátka zamiluje snad každý, kdo se s nimi blíže seznámí.

FÉDÉRATION CYNOLOGIQUE INTERNATIONALE
SECRETARIAT GÉNÉRAL: 13, Place Albert I - 6530 Thuin (Belgique)

F.C.I. Standard č. 101 / 9.1.2003 / F

F R A N C O U Z S K Ý B U L D O Č E K
(Bouledogue Français)

PŘEKLAD DO NĚMČINY: paní Michele Schneider

ZEMĚ PŮVODU: Francie

DATUM PUBLIKACE PLATNÉHO ORIGINÁLNÍHO STANDARDU: 28. 04. 1995.

POUŽITÍ: společenský, hlídací a doprovodný pes.

KLASIFIKACE FCI: Skupina 9 Společenští a doprovodní psi.
sekce 11 malí dogovití psi.
Bez pracovní zkoušky.

KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Jako všechny dogy pochází také francouzský buldoček pravděpodobně z Molossů z Epiru a z římského císařství. Je příbuzný s předky buldoka z Velké Britanie, s alanskými středověkými psy a s velkými a malými dogami francouzskými. Francouzští buldočci, jak je dnes známe, jsou výsledkem různých křížení, která prováděli zkušení chovatelé v letech 1880 v dělnických čtvrtích Paříže. Svého času pes nosičů břemen v pařížské centrální tržnici, pes řezníků a kočích, se díky své výjimečné tělesné stavbě a povaze dokázal rychle probojovat do lepší společnosti a podmanit si svět umělců. Tak se rychle rozšiřoval. První klub pro toto plemeno byl založen v Paříži roku 1880. První plemenná kniha je datována od roku 1885 a první standard byl sestaven v roce 1898, v roce, ve kterém uznala Société Centrale Canine francouzského buldočka jako plemeno. První pes tohoto plemene byl vystavován již v roce 1887.
Standard byl pozměněn v letech 1931-32 a 1948, nově přepracován byl v roce 1986 pány H. F. Renantem a R. Triquetem (zveřejněno v FCI v roce 1987), pak byl ještě v roce 1994 znovu zkoncipován výborem francouzského klubu pro francouzské buldočky (Club Bouledogue Français) ve spolupráci s R. Triquetem.

CELKOVÝ VZHLED: Typický moloss malého formátu. I přes svoji malou velikost silný, v každém ohledu krátký a kompaktní, podsaditý pes s krátkou srstí, krátkým tuponosým obličejem, vztyčenýma ušima a přirozeně krátkým ocasem. Musí působit dojmem živého, bystrého, velmi svalnatého zvířete, kompaktní struktury a solidní stavby kostry.

CHOVÁNÍ / CHARAKTER (POVAHA): Družný, veselý, hravý, sportovní, bystrý. Obzvlášť milý ve styku se svými majiteli a s dětmi.

HLAVA: Hlava musí být velmi silná, široká a kvadratická. Kůže, která ji pokrývá, tvoří skoro symetrické záhyby a vrásky. Hlava buldočka se vyznačuje vtaženou oblastí horní čelistí a nosu. Lebka je o to širší, oč ztratila na délce.

MOZKOVNA
Lebka: Horní partie lebky široká, téměř plochá, se silně klenutým čelem. Vystupující nadočnicové oblouky jsou rozděleny rýhou, která je obzvlášť vyvinutá mezi očima. Rýha nesmí pokračovat na čele. Týlní hrbol velmi málo vyvinutý.
Stop: Velmi silně vyjádřen.

LEBKA OBLIČEJOVÉ ČÁSTI:
Nosní houba: široká, velmi krátká, ohrnutá. Nosní dírky jsou dobře otevřené a souměrné, šikmo dozadu směrované. Sklon nosních dírek a ohrnutého nosu („pršáček“) musí však dovolit normální dýchání nosem.
Hřbet nosu: Velmi krátký, široký; jsou na něm soustředně symetrické vrásky, které sbíhají dolů na horní pysk (délka: 1/6 celkové délky hlavy).
Pysky: Silné, trochu visící a černé. Horní pysk se setkává s pyskem dolním uprostřed a úplně zakrývá zuby, které nikdy nesmí být vidět. Horní pysk je v profilu spadající a zaoblený. Jazyk nikdy nesmí být vidět.
Čelisti: Široké, kvadratické, silné. Spodní čelist probíhá širokým obloukem a končí před horní čelistí. Při zavřené tlamě je předsunutí spodní čelisti (předkus) zmírněno tím, že průběh křídel spodní čelisti je zahnutý. Tento ohnutý tvar je nutný, aby se zabránilo příliš silnému předsunutí dolní čelisti.
Zuby: Řezáky dolní čelisti nesmějí v žádném případě stát za řezáky horními. Spodní oblouk zubů je zaoblený. Čelisti nesmějí být stranově posunuty ani stočeny do stran. Vzdálenost mezi horním a dolním obloukem řezáků nelze přesně stanovit. Rozhodující podmínkou je, aby horní pysk a dolní pysk na sebe doléhaly tak, aby úplně překrývaly zuby.
Líce: Svalstvo tváří je dobře vyvinuté, ale nevystupuje.
Oči: bystrý výraz: hluboko posazené oko dosti daleko od nosní houby a především od uší; tmavé barvy, poměrně velké, krásně kulaté, lehce vystupující a bez jakékoliv stopy po bělmu, když se zvíře dívá dopředu. Okraj víček musí být černý.
Uši: Středně velké, u kořene široké a na špičce zaoblené. Posazené vysoko na hlavě, ale ne těsně u sebe. Neseny vzpřímené. Boltec je otevřen dopředu. Kůže musí být tenká a na dotyk měkká.

KRK: Krátký, lehce klenutý, bez laloku.

TRUP:
Horní linie z profilu: Horní linie stoupá stále až po bederní krajinu a potom rychle klesá k ocasu. Příčinou tohoto tvaru, který je velmi žádoucí, jsou krátká bedra.
Hřbet: Široký a svalnatý.
Bedra: Krátká a široká.
Záď: Šikmá.
Hruď: Válcovitá a velmi hluboká. Žebra jsou sudovitá, silně zaoblená.
Předhrudí: Široce otevřené.
Spodní linie z profilu a břicho: Vtažené, ale ne jako u chrta.

OCAS: Krátký, na zádi hluboko nasazený, přiléhající k hýždím, v nasazení široký. Přirozeně zalomený nebo zauzlený; ke konci se zužující. I při pohybu musí zůstat pod horizontálou. Je přípustný relativně dlouhý ocas (ale ne sahající až k hlezennímu kloubu), zužující se zalomený ocas je přípustný, ale ne žádoucí.

KONČETINY

HRUDNÍ KONČETINY: Končetiny rovné a svislé jak při pohledu ze strany tak zepředu.
Plece: Krátké, silné. Vystupující, pevné svalstvo.
Nadloktí: Krátké.
Loket: Bezpodmínečně přiléhá k tělu.
Předloktí: Krátké, dobře odsazené, rovné a svalnaté.
Zápěstí a přední nadprstí: Silné a krátké.

PÁNEVNÍ KONČETINY: Pánevní končetiny jsou silné a svalnaté. Jsou trochu delší než hrudní končetiny a zvyšují tím zadní část těla. Jak při pohledu ze strany tak i zezadu jsou rovné a svislé.
Stehna: Svalnatá, pevná, nepříliš zaoblená.
Hlezno: Skutečně hluboko posazené, ne přehnaně zaúhlené, především však také ne příliš strmé.
Nárt: Silný a krátký. Buldoček nesmí mít od narození žádné paspárky.

TLAPY: Přední tlapky jsou kulaté, malé, tzv.”kočičí”. Dobrý styk se zemí, lehce vytočené. Prsty jsou velmi kompaktní, drápy krátké, silné a dobře odsazené. Polštářky jsou tvrdé, silné a černé. U žíhaných psů musí být drápy černé. U barvy „caille“ = křepelka (plavá žíhaná se střední bílou strakatostí) a „fauve“ = plavá (plavá se střední nebo převládající bílou strakatostí) jsou upřednostňovány tmavé drápy, ale světlé se nepostihují.
Zadní tlapky jsou velmi kompaktní.

CHODY: Průběh pohybu je volný, končetiny se pohybují souběžně se středovou rovinou těla.

OSRSTĚNÍ

SRST: Krásná, hustá, lesklá a měkká krátká srst.

BARVA: - Rovnoměrně plavá, žíhaná nebo nežíhaná nebo s omezenou strakatostí. - Plavá žíhaná nebo nežíhaná se střední nebo převládající strakatostí.
Všechny odstíny plavé barvy jsou přípustné, od červené až po barvu bílé kávy. Úplně bílí psi se přiřazují k barvě plavé žíhané s převládající strakatostí. Pokud má pes velmi tmavou nosní houbu a tmavé oči s tmavými okraji víček, pak lze u obzvlášť krásných exemplářů výjimečně tolerovat jistou depigmentaci obličeje.

VELIKOST A HMOTNOST : U buldočka v dobrém stavu nesmí být hmotnost menší než 8 kg a nesmí přesahovat 14 kg, přičemž velikost je úměrná k hmotnosti.

VADY: Jakákoliv odchylka od výše uvedených bodů se musí považovat za vadu, jejíž hodnocení musí být v přesném poměru s odchylkou.

• Úzký nebo sevřený nos (chroničtí chrápalové).
• Vpředu chybějící uzavření pysků.
• Depigmentované pysky.
• Světlé oči.
• Lalok.
• Vysoko nesený ocas; příliš dlouhý nebo abnormálně krátký ocas.
• Volné lokty.
• Strmý nebo dopředu vysazený hlezenní kloub.
• Nekorektní způsob pohybu.
• Tečkovaná srst.
• Příliš dlouhá srst.

TĚŽKÉ VADY:
• Při zavřené tlamě viditelné řezáky.
• Při zavřené tlamě viditelný jazyk.
• “Bubnující” pes (toporný pohyb hrudních končetin).
• Depigmentovaná místa v obličeji s výjimkou psů plavých žíhaných se střední bílou strakatostí („caille“) a u psů plavých se střední nebo převládající strakatostí („fauve“).
• Nadměrná nebo nedostatečná hmotnost.

VYLUČUJÍCÍ VADY:
• Nosní houba jiné barvy než černé.
• Rozštěp pysku („zaječí pysk“) .
• Psi, u kterých se spodní řezáky zavírají za horními.
• Psi, jejichž špičáky jsou při zavřené tlamě stále vidět.
• Různobarevné oči.
• Uši nesené nevzpřímené.
• Uši, ocas a nebo paspárky kupírované.
• Paspárky na pánevních končetinách odstraněné nebo existující.
• Bezocasost.
• Barva srsti černá s pálením, myší šeď a hnědá.

Pozn.: Psi musí mít dvě očividně normálně vyvinutá varlata, která se nacházejí zcela v šourku.
Uživatelský avatar
Příspěvky: 3
Registrován: 04 led 2010 14:34
Bydliště: Praha
Bodů: 0
Hodnocení uživatele: 0
PříspěvekNapsal: 05 led 2010 14:25
fotogalerie - francouzský buldoček, foto PesJíra

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Příspěvky: 40
Obrázky: 0
Registrován: 05 led 2010 12:35
Bodů: 6
Hodnocení uživatele: 0
PříspěvekNapsal: 13 úno 2010 14:53
krásný fotky
Není na světě lepšího psychiatra, než je štěně olizující vám obličej.
Ben Williams
Uživatelský avatar
Moderátor fóra
Příspěvky: 1415
Obrázky: 5
Registrován: 23 srp 2011 12:12
Bydliště: JičínNajvyšie skóra: 1
Bodů: 938
Hodnocení uživatele: 10
PříspěvekNapsal: 23 srp 2011 18:54
Fotky jsou nádherné! A Frbulkové jsou úžasní, jednu holčičku máme také v rodině :)

Chtěla bych se spíš optat nějakého odborníka, naše Amy je 11měsíců stará a měla již 3x obtíže ze zády, večer byla bez nálady a ráno se nepostavila na zadní nohy, vždy dostala 2 injekce proti bolesti a při tom posledním byla i na kapačce. Pojede se s ní ke specialistům na rtg atd.. Samozřejmě podáváme Alavis Single a Alavis - Kloubní výživa.

Stává se to buldočkům nebo setkal se s tím někdo?
Kdyby psa naučili mluvit, člověk by přišel o posledního přítele.

Příspěvky: 1
Registrován: 24 srp 2011 14:33
Bodů: 1
Hodnocení uživatele: 0
PříspěvekNapsal: 24 srp 2011 15:52
Dobrý den, nechci Vás strašit, ale problémy s páteří není radno podceňovat. Hodně se toho jistě dozvíte zde
http://www.francouzsky-buldocek.cz/view ... f=15&t=799
nenechte se vystrašit tím, že to někdy nedopadne dobře. Je potřeba udělat důkladné vyšetření. Pokud by Vám veterinář oznámil, že má např. vyhřezlou meziobratlovou ploténku je to samozřejmě možné, ale pozná se to pouze RTG páteře se vstřikem kontrastní látky do páteřního kanálu nebo magnetickou rezonancí. Obyč. RTG poškození páteře neukáže!
Nevím, jestli tady kloubní výživa něco zmůže, ale určitě neublíží. Znám buldočky, kterým se to občas stane, že nemůžou na zadní nohy, dá se jim injekce, mají pár dní klidu, záda držená v teple a zase jsou v pořádku. My máme trochu těžší průběh, ale tím Vás nebudu strašit :usmev: Určitě si pročtěte Frbul. Případně do tohoto tématu Vaše konkrétní problémy a dosavadní průběh léčby napište. Buldočkáři rádi pomůžou :usmev:
Držím palce, ať je to v pořádku!! :mrkam:
Uživatelský avatar
Moderátor fóra
Příspěvky: 1415
Obrázky: 5
Registrován: 23 srp 2011 12:12
Bydliště: JičínNajvyšie skóra: 1
Bodů: 938
Hodnocení uživatele: 10
PříspěvekNapsal: 24 srp 2011 18:30
Gábina + Žolda píše:Dobrý den, nechci Vás strašit, ale problémy s páteří není radno podceňovat. Hodně se toho jistě dozvíte zde
http://www.francouzsky-buldocek.cz/view ... f=15&t=799
nenechte se vystrašit tím, že to někdy nedopadne dobře. Je potřeba udělat důkladné vyšetření. Pokud by Vám veterinář oznámil, že má např. vyhřezlou meziobratlovou ploténku je to samozřejmě možné, ale pozná se to pouze RTG páteře se vstřikem kontrastní látky do páteřního kanálu nebo magnetickou rezonancí. Obyč. RTG poškození páteře neukáže!
Nevím, jestli tady kloubní výživa něco zmůže, ale určitě neublíží. Znám buldočky, kterým se to občas stane, že nemůžou na zadní nohy, dá se jim injekce, mají pár dní klidu, záda držená v teple a zase jsou v pořádku. My máme trochu těžší průběh, ale tím Vás nebudu strašit :usmev: Určitě si pročtěte Frbul. Případně do tohoto tématu Vaše konkrétní problémy a dosavadní průběh léčby napište. Buldočkáři rádi pomůžou :usmev:
Držím palce, ať je to v pořádku!! :mrkam:


Děkuji, na frbul chodím také, je tam super skvadra lidí! Ale je tam toho hodně a hodně problémů společných, avšak odlišných a vyznat se v tom, to aby to člověk přečetl celé :) Ale děkuji moc, doufám, že to bude jen něco lehkého! A Vašemu buldíkovi, ať je taky dobře!
Kdyby psa naučili mluvit, člověk by přišel o posledního přítele.


  • Reklamní banner

Zpět na Plemena psů

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 návštevníků

cron