Vakoveverka létavá

Vše o chovu křečků, morčat, králiků, potkanů, myší, krys... Radosti i starosti... Zdraví a nemoci... Fotogalerií a články...

Moderátor: montey

Obrázky: 6
Bodů: 221
Hodnocení uživatele: 10
Osobní album
PříspěvekNapsal: 10 úno 2012 23:37
Tělesné rozměry
Délka těla: 16-21cm Délka ocasu: 16,5-21cm Hmotnost: samec 130g samice 90g

Výskyt
Od Tasmánie a přilehlých ostrovů, podél východního pobřeží Austrálie až po lesy Papuy-Nové Guiney na severu.

Způsob života
Nejraději vyhledává lesy s řídce rostoucími stromy, které jí umožňují přeskakovat z jednoho stromu na druhý. Jako noční tvor přespává celý den v hnízdě z listí v dutině vykotlaného stromu, které jako společensky založený tvor sdílí s dalšími jedinci. Během léta se ale tyto komunity rozpadají. Délka života dosahuje až 14 let.

Způsob obživy
Nejoblíbenější potravou je stromová míza a nektar z květů. Přitahuje ji zejména míza eukalyptů a akácií. Také požírá i pyl nebo hmyz a jeho larvy, které potřebuje její tělo aby se zachovala schopnost rozmnožování.

Chov
Klec o rozměrech 50x50x80 cm pro 1 až 2 zvířata. Dobře se k chovu hodí např. ptačí voliéry. Vakoveverky by se měly chovat skupinově, samotné zvíře může umřít na osamělost, když si s ním člověk několik hodin za den nehraje. Nejdůležitější je úkryt na spaní, může být např. z ptačí budky se zvětšeným otvorem. Kvůli přiblížení k přirozeným podmínkám zvířat by měl být jejich hnízdo na spaní co nejvýš v kleci. Důležité jsou větve na šplhání, které by měly být vybírány z nejedovatých druhů stromů. Jako substrát na dno se hodí např. mulčovací kůra nebo piliny.Misky se žrádlem a pití by měly být umístěny v horní části klece. Kromě toho zvířata ráda používají suché listy nebo listy z čerstvých větví jako materiál na stavbu hnízda. Protože se jedná o noční tvory, není osvětlení tak důležité. Mělo by ale kvůli synchronizaci zvířat (den/noc) být k dispozici 12 hodin za den přirozené světlo (pozor přímý sluneční svit by jim mohl poškodit oči), resp. umělé osvětlení.

Rozmnožování
Pohlavní dospělost u vakoveverek je v 8 až 15 měsících. Po 16 týdnech březosti porodí samice 2 mláďata vážící jen 190 miligramů. Vak opouštějí ve stáří 70 dnů, kdy jsou již těžká na to, aby je matka mohla nosit. Ve věku 15 týdnů mohou poprvé matku doprovázet na cestě za potravou.

Zdroj: http://www.animalsholding.cz/p204-vakov ... iceps.html

Obrázek
Pes k člověku vzhlíží kočka přehlíží a prase považuje za rovnoceného partnera.
www.gabca-web.wz.cz

Reklamní banner

• Doporučujeme

Obrázky: 1
Bodů: 102
Hodnocení uživatele: 0
PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 10:17
Vakoveverky jsou krasna zviratka, kdyz roztahnou ten svuj baloňák ala batman, okouzli to skoro kazdeho...
Na youtube jsou tak pohodova videa s mazliky... Nejhodnejsi vakoveverky na svete.

U chovatelky se nam libilo, zviratka byla super, trosku nas prekvapovalo proc ty sve mazliky bere do svarecske rukavice, ale proste pry kdyby nahodou.
No, kdyby nahodou mame ted kazdy vecer pri krmeni. Rukavici nenosim, Žofrej se mi jednou dostal dovnitr a bylo to mnohem horsi, takze se snazim osvojit takove hmaty a tak potichu otvirat klec, že se mě občas nesihne všimnout a nezakousne se. Maji pidi zuby, ale verte mi, ze to paradne boli.
Taky nam u chovatelky prislo uzasny, ze umi stekat jako pes a hudrovat jako krocan krizeny s trabantem. Bylo to roztomile jen do prvni noci, kterou prohudrovali a prostekali s Angelikou.
O tom jsem se sice nekde docetla, ale nikde se nepsalo, ze to delaji porad... Chapala jsem to treba pri vylekani, nebo kdyz chteji zastrasit. Intenzita sice trosku poklesla, ale prostekanych noci je stale fura.
Takze za me bych vakoveveráky nedoporučila. Casu na ne mame furu, venujeme se jim od mala... ale nepomohlo to.

Maji nejen zoubky,a le i ostre drapky a samecek VELMI zapachajici moč.
Kdyz sameček pohlavne dospeje, tak se mu na cele udela pleška, a Žofej je asi silne vyspely :D

Jinak k jídlu doporučuji kupu ovoce-jablka, hrusky, hr. vino, banan, zeleninu okurka, mrkev, salat.
Cvrčky (budou je jist do te doby, nez jim date cerviky a sarancata, potom uz ne), sarančata, červíky. MAle zofobáky basti cele, velke vyloupnou z obalu protoze se neda stravit.
Je to nocni tvor, takze krmime mezi 21-00 jak se povede. Plna kovova misticka ovoce+zeleniny a mensi misticka do pulky cerviku, cca ob den saranče.
Červíky a sarančata - sežerou je "natotata"
Osobní album
PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 10:33
Ty jo, tak to bych čekala, že to bude hodnější zvířátko :D
Noo, vy musíte mít svatou trpělivost .. :-)
Takže se to asi moc mazlit nedá, že? :D
www.gabca-web.wz.cz
PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 10:38
Fotky našich štěkalů
Přílohy
PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 10:47
Gábi, takhle... Je to hezký na koukání a kdybych byla mrcha, ráda to nepřátelům doporučím :velky_usmev:
Jsou to prvni zviratka, u kterych jsem zalitovala, ze jsme si je poridili. Ale bylo to nase rozhodnuti a jen proto, ze to "nejde" se jic zbavovat nechci.
Cas mame, prostor taky, takze zbejva leda doufat :D

Jinak Žofrej mazel nebude nikdy, je to "blb po tatovi". Angelička je retarda, je taková pomalejsi ve vsem, i u jidla "opozdena po matce" - jak nam bylo receno.
Takze tu si pohladit muzu, ale cela se obcas klepe. Ale neutika, posadim ji na polstar a kdybych na hodinu odesla, sedi tam porad bez hnuti.

Jinak je teda opravdu naprosto odborne smrdici ta moč. Priznam se, ze jsem jednou mela lítani po meste, praci..skole... Veverky byly necekane vzhuru asi uz v 18h.
Tak jsme udelala krmeni, zofrej mi vylezl na rameno (obcas se vozi na zadku, rameni, boku, ale nesmim se priblizit rukou). A oznackoval si me, docela hodne.
Jak jsme potom doma jeste musela neco rychle udelat k baste skunkove, ani mi nedoslo, ze jsme si neprevlikla triko. Najednou, se zalinul ukrutny puch a ja temer zapochybovala, zda tak v realu nesmrdim sama (po tom pobihani :D a zadnej drobecek vychrtlej nejsem). Ale kdyz jsem zjistila ze smrdim jen na jedny pulce tela, bylo to jasny :D Slo se hned prat, koupelna by zasmradla taky.

Jinak Zofrej skace z ramene na zem nebo na lustr - kamikaze. Angelika sedi a hledi :D
Osobní album
PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 11:51
seekorka píše:Gábi, takhle... Je to hezký na koukání a kdybych byla mrcha, ráda to nepřátelům doporučím :velky_usmev:
Jsou to prvni zviratka, u kterych jsem zalitovala, ze jsme si je poridili. Ale bylo to nase rozhodnuti a jen proto, ze to "nejde" se jic zbavovat nechci.
Cas mame, prostor taky, takze zbejva leda doufat :D

Jinak Žofrej mazel nebude nikdy, je to "blb po tatovi". Angelička je retarda, je taková pomalejsi ve vsem, i u jidla "opozdena po matce" - jak nam bylo receno.
Takze tu si pohladit muzu, ale cela se obcas klepe. Ale neutika, posadim ji na polstar a kdybych na hodinu odesla, sedi tam porad bez hnuti.

Jinak je teda opravdu naprosto odborne smrdici ta moč. Priznam se, ze jsem jednou mela lítani po meste, praci..skole... Veverky byly necekane vzhuru asi uz v 18h.
Tak jsme udelala krmeni, zofrej mi vylezl na rameno (obcas se vozi na zadku, rameni, boku, ale nesmim se priblizit rukou). A oznackoval si me, docela hodne.
Jak jsme potom doma jeste musela neco rychle udelat k baste skunkove, ani mi nedoslo, ze jsme si neprevlikla triko. Najednou, se zalinul ukrutny puch a ja temer zapochybovala, zda tak v realu nesmrdim sama (po tom pobihani :D a zadnej drobecek vychrtlej nejsem). Ale kdyz jsem zjistila ze smrdim jen na jedny pulce tela, bylo to jasny :D Slo se hned prat, koupelna by zasmradla taky.

Jinak Zofrej skace z ramene na zem nebo na lustr - kamikaze. Angelika sedi a hledi :D

No ty jo :D To jsou příběhy .. to by bylo na knížku, není nějaký v plánu? :D
Štěkající veverka, no to jsem ještě neviděla (neslyšela) .. :D
Tak to je Žofrej teda pořádnej blázen :D
www.gabca-web.wz.cz
Osobní album
PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 11:52
seekorka píše:Fotky našich štěkalů

Fotky jsou nádherný !! A štěkalové taky :D
www.gabca-web.wz.cz
Obrázky: 7
Bodů: 238
Hodnocení uživatele: 7
Osobní album
PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 12:49
Žofrej s pleškou :velky_usmev: ale jsou nádherní :usmev:
Na psí život si většinou nejvíce stěžují ti, kteří nikdy psa neměli.
PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 13:07
Verim, ze kdybych tehdy nasla na netu i tyhle videa.... snad by me to odpudilo :velky_usmev:

tak tady jsou ukazky vrzajiciho trabanta :D
http://www.youtube.com/watch?v=Zt8uLejOuaQ
http://www.youtube.com/watch?v=c1_bKhnEhJs

A tady stekani, je to takove suche, rychle, kaslave usteknuti :velky_usmev:
http://www.youtube.com/watch?v=o04rmvaPYcI

Knizka, asi by bylo na vic dilu, ale neni na to cas :) prace, skola, domaci zoo, nakej ten rodinej zivot do toho a muj konicek bodypainting do toho.
To se s psanim knizky moc neslucuje :D
Osobní album
PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 14:26
:velky_usmev: tak to by mě kleplo :velky_usmev: chvíli je to roztomilé,ale poslouchat to pořád bych nemusela :velky_usmev:
Osobní album
PříspěvekNapsal: 21 úno 2012 21:33
Ježiš, to fakt dělaj? To je děsný :D
www.gabca-web.wz.cz

Obrázky: 0
Bodů: 645
Hodnocení uživatele: 4
PříspěvekNapsal: 22 úno 2012 01:13
umřela bych :velky_usmev:
Kdyby se každý člověk staral sám o sebe bylo by na světě hned veseleji.
PříspěvekNapsal: 01 bře 2012 11:34
NEumřela, třeba mě by náš Žofrej zcela jistě vzkřísil živou vodou (rozuměj: vochcal by mě) :velky_usmev:
Osobní album
PříspěvekNapsal: 01 bře 2012 14:15
:velky_usmev:

Obrázky: 0
Bodů: 645
Hodnocení uživatele: 4
PříspěvekNapsal: 01 bře 2012 16:47
no je to kluk šikovnej přece by o tebe jen tak nepřišel :velky_usmev:
Kdyby se každý člověk staral sám o sebe bylo by na světě hned veseleji.
Osobní album
PříspěvekNapsal: 02 bře 2012 20:19
přece si nenechá umřít paničku :D
www.gabca-web.wz.cz
PříspěvekNapsal: 02 kvě 2012 17:22
Tak jsme se v sobotu hodne vylekali, Angelika běhala po kleci s prázdným bříškem...
A to měla bříško převeliké a naducané. NAše zklamani a strach si asi umite predstavit. Obcas mohou mrnousky zakousnout a tak.

NAstesti ne, máme úrodu :) Angelika nám povila nejméně 2 holátka! :)

Běžně veverušky nosí mrňata téměř nonstop ve váčku na břiše, naše Angelika je ovšem unikát jak je lehce opožděná :-D
Mrňousky čas od času nechá v hnízdě a jde hodovat. Hnízdečko (kupovaný slaměný domeček) se otřásá a je slyšet slabý vřískot :D
Po chvíli se vrátí a začně hudrovat jiným tónem než dřív. Říkáme si, že je asi poučuje, kdo je hodnej, kdo nosí červíky, kam přesně se trefit zoubkama aby to co nejvic palilo a bolelo :D

VElmi ztlumenou baterkou jsme se mrkli do hnizdecka, zda jsou mrnata v pohode. Vime ze neni jen jedno, ale protoze nas matou ocasky, nejsme schopni spocitat, zda je jich vice nez 2 :D

Jakmile bude vice informaci, nebo fotek, zase se ozvu :)
Osobní album
PříspěvekNapsal: 02 kvě 2012 19:13
Jéé, tak to mooc gratuluju a těším se na fotky!! :-) Tak ať prckové rostou jako z vody! :-)
www.gabca-web.wz.cz
PříspěvekNapsal: 09 kvě 2012 07:59
Tak miminka jsou 2, pohlavi neurcime, jsou fuchrt schouleny, prvni "ostra" fotka u me v galerii :)
Osobní album
PříspěvekNapsal: 15 kvě 2012 19:38
seekorka píše:Tak miminka jsou 2, pohlavi neurcime, jsou fuchrt schouleny, prvni "ostra" fotka u me v galerii :)

Asi sem dement, ale nevidím je :-(
www.gabca-web.wz.cz
Další

• Reklamní banner

Zpět na Hlodavci: Králíci, morčata, křečci, myši, potkani, krysy