Zubní kámen

Moderátor fóra
Obrázky: 5
Bodů: 938
Hodnocení uživatele: 10
PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 20:05
Na zubech psa se stejně jako u lidí tvoří zubní plak z kterého se po čase vyvine zubní kámen. U trpasličích plemen to bývá běžné již během prvního až druhého roku života. Zubní kámen je tvořen zvápenatěním zubního plaku, zbytků potravy apod.

Obrázek

Je velmi závažným zdrojem infekce pro celý organismus a silného zápachu z tlamičky zvířete. Neustálým polykáním velkého množství baterií a pronikáním bakterií zanícenou dásní do krevního oběhu dochází k velkému zatížení organismu, projevujícím se mnohdy únavou a celkovým zhoršením stavu zvířete. Může však dojít i k závažným onemocněním vnitřních orgánů především srdce, jater a ledvin. Zubní kámen také způsobuje tlak na lem dásně, čímž dochází k odhalování krčků zubů. Odhalené krčky se pak stávají vstupní branou infekce ke kořeni zubu a do mezizubního prostoru. Jak se množství zubního kamene zvyšuje, jsou i kořeny zubů více odhalovány a vzniká paradentóza s následným uvolněním a vypadnutím zubu.

Čištění zubního kamene

Psi mají od přírody snížený práh bolestivosti zubů, takže i při velmi silném zubním kameni, zánětu dásní a paradentóze jsou schopni normálně přijímat potravu, aniž by si majitel něčeho povšiml. Proto by kontrola zubů a dutiny ústní měla být prováděna pravidelně nejméně jednou ročně, což běžně veterináři dělají při prohlídce před vakcinací. U pacientů, kteří trpí problémy v dutině ústní je vhodné na kontroly docházet častěji. Pokud se u Vašeho miláčka objeví zubní kámen, je potřeba jej odstranit. Vzniklý zubní kámen již nemá smysl ošetřovat čištěním zubním kartáčkem a enzymatickou pastou. Je nutné jej odstranit nejlépe zubním ultrazvukem v celkové sedaci pacienta. Dříve časté seškrabování zubního kamene při plném vědomí nám nedovoluje důkladné vyčištění všech zubů, především z vnitřní strany zubu, kde se také kámen usazuje, dochází ke stresování pacienta a vzniká nebezpečí poškození dásně a zubní skloviny. I anestézie má svá rizika, která se snažíme minimalizovat přípravou pacienta, volbou typu anestézie dle věku pacienta, celkového zdravotního stavu a plemene. Před každou anestézií je nutné dodržet minimálně 12ti hodinovou hladovku, pití vody ukončit 1 hod. před zákrokem. Důvodem je možné vdechnutí případných zvratků (aspirace). Po zákroku dle typu anestézie a možností pracoviště můžeme pacienta probudit dávkou antidota do plného vědomí, neboť zákrok není bolestivý, nechat pacienta probudit v hospitalizaci pod dohledem lékaře nebo jej předat majiteli ještě spícího k transportu domů.

Prevence vzniku zubního kamene
Po vyčištění zubního kamene je vhodné dásně dle stavu přeléčit vhodnými léky a zuby ošetřovat pravidelně 2x týdně čištěním zubním kartáčkem specielně navrženým pro zvířata a enzymatickou zubní pastou, která oddaluje další usazování zubního kamene. Jako další preventivní opatření je možné zvolit ke krmení takový typ granulí, které jsou specielně vyvinuté pro prevenci vzniku zubního kamene. Existuje i množství pamlsků, které obsahují enzymy zpomalující usazování zubního kamene a hračky, které jsou k tomuto účelu doporučovány.

Autor článku : Daniela Duchková

© 2006 VETCENTRUM Duchek s.r.o.

více informací na http://www.vet-centrum.cz
Kdyby psa naučili mluvit, člověk by přišel o posledního přítele.

Reklamní banner

• Doporučujeme

Obrázky: 7
Bodů: 238
Hodnocení uživatele: 7
Osobní album
PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 20:11
Kostičky na zuby dáváme,ale nezdá se mi,že by pomáhali,hračky jsem taky měli s mentolem a s těmi si Sherry nechtěla hrát,ale teď co jsme dostali za výhru http://www.zvireci-potreby.cz/2097,nobb ... (kod-69022).html tak jí Sherrynka hezky kouše,ale jeslti to má vliv na zuby ještě nevim asi jí nedám pár dní morkovky a zjistim to :mrgreen:
Na psí život si většinou nejvíce stěžují ti, kteří nikdy psa neměli.
Obrázky: 6
Bodů: 221
Osobní album
PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 20:17
My kartáček nemáme, doufám, že ho ani nebudeme potřebovat .. Joo, Timovi nejvíc pomohlo maso a morkové kosti .. ty máme pořád nějaké :D
Pes k člověku vzhlíží kočka přehlíží a prase považuje za rovnoceného partnera.
www.gabca-web.wz.cz
Obrázky: 0
Bodů: 297
Hodnocení uživatele: 0
PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 20:45
Ty morkové kosti jim dáváte syrové nebo vařené? A jedí to, nebo jenom okusují. Já bych moc nerada, aby mi pes žral kosti. On na to není zvyklý a nedávno operovali psa naší sousedky, zrovna pro úlomek kosti ve střevech.
Popřípadě, pokud mu nechci dávat kosti, tak čím by si přírodním způsobem mohl zoubky vyčistit? Kostičky z kůže, ani čistící kostičky z obchodu mu nechutnají.
Osobní album
PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 20:47
Syrové s trochou masa, neboj jsou tak tvrdé, že kost nesní, okouše maso a vylíže morek :usmev:
PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 20:51
To zní lákavě. :usmev:
A kosti se dají koupit ve zveráči? A co kdyby dostal kost z nedělní polévky? Mylím tu morkovou.
Osobní album
PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 20:53
Já je kupuju nasekáné v řeznictví, někdo dává i ty vařené,ale tam bych se bála toho,že to pes rozkousne a sní...
PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 21:05
Pár praktických dotazů:
1. nic se mu nestane pokud dostane čerstvé maso? (veterinářka mi doporučovala kost vařenou, ale já jim zas až tolik nevěřím, takže zkušenosti nadevše).
2. pokud mu dám kost v bytě, tak abych pod to něco dala, něčím zakryla koberec, vždyť on to tam bude cítit další dva týdny
3. jak často kost dostává?
4. z vařené kosti bychom měli užitek všichni, my polévku a on hračku, ale pokud by ji rozkousal, tak to skutečně nechci riskovat :nesouhlas: Ale zase on je dost malinký a nevím jestli by byl schopný to rozkousat...
Osobní album
PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 21:28
Want píše:Ty morkové kosti jim dáváte syrové nebo vařené? A jedí to, nebo jenom okusují. Já bych moc nerada, aby mi pes žral kosti. On na to není zvyklý a nedávno operovali psa naší sousedky, zrovna pro úlomek kosti ve střevech.
Popřípadě, pokud mu nechci dávat kosti, tak čím by si přírodním způsobem mohl zoubky vyčistit? Kostičky z kůže, ani čistící kostičky z obchodu mu nechutnají.

To je právě to, že lidi je dávají vařené a pak se ty kousky ulamují .. já krmím kosti jen syrové :-)
www.gabca-web.wz.cz
Osobní album
PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 21:30
Want píše:Pár praktických dotazů:
1. nic se mu nestane pokud dostane čerstvé maso? (veterinářka mi doporučovala kost vařenou, ale já jim zas až tolik nevěřím, takže zkušenosti nadevše).
2. pokud mu dám kost v bytě, tak abych pod to něco dala, něčím zakryla koberec, vždyť on to tam bude cítit další dva týdny
3. jak často kost dostává?
4. z vařené kosti bychom měli užitek všichni, my polévku a on hračku, ale pokud by ji rozkousal, tak to skutečně nechci riskovat :nesouhlas: Ale zase on je dost malinký a nevím jestli by byl schopný to rozkousat...

Nestane se mu nic .. jen bych začínala opatrně, aby neměl průjem .. a paní veterinářka toho o masu a kostech asi moc neví, když doporučuje kosti vařené .. :-(
Noo, určitě bych dala třeba starý ručník nebo deku .. bylo by to hodně cítit a byla by tam špína ..
já dávám kost tak jednou za 14dní, ale ty starší se nám po zahradě válí a psi si je jen tak nosí ..
Vařené bych nedávala vůbec ..
www.gabca-web.wz.cz
PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 21:56
Děkuji.
Ohledně toto průjmu mi napadlo, on má velice citlivé zažívání a hned má ze všeho průjem, tedy z vařeného masa určitě, syrové ještě nedostal. Je to pro něho vhodné i tak?
Nechci aby měl zbytečně problémy. On s tím zažíváním docela problémy má.
Osobní album
PříspěvekNapsal: 18 úno 2012 22:08
Want píše:Děkuji.
Ohledně toto průjmu mi napadlo, on má velice citlivé zažívání a hned má ze všeho průjem, tedy z vařeného masa určitě, syrové ještě nedostal. Je to pro něho vhodné i tak?
Nechci aby měl zbytečně problémy. On s tím zažíváním docela problémy má.

No, z vařeného masa moje čubina průjem neměla, ze syrového ano .. chce to postupně zvykat ..
Ale z kosti by průjem mít neměl .. když na ní nebude hora masa ..
Je možné, že pokud má citlivé zažívání, tak by problém mít mohl .. to chce zvážit ..
www.gabca-web.wz.cz
Osobní album
PříspěvekNapsal: 19 úno 2012 07:54
Tak tam bych možná ukradla ten morek,ten je hodně projímavý bohužel :( ale z toho masa by průjem mít nemusel, chce to zkusit a kdyžtak příště nedávat...
Moderátor fóra
Obrázky: 5
Bodů: 938
PříspěvekNapsal: 19 úno 2012 09:03
zubní kámen... :D
Kdyby psa naučili mluvit, člověk by přišel o posledního přítele.
PříspěvekNapsal: 19 úno 2012 09:10
Dobře. A co jiného kromě té morkové kosti bych mu mohla dát? Aby z toho neměl zažívací potíže? Když byl malý furt něco kousal, ale teď už nerad kouše, dřív měl rád i sušené vepřové ucho, teď už to ani nechce. Nevím čím ho motivovat.
Osobní album
PříspěvekNapsal: 19 úno 2012 10:58
Jooo tak to nevim, nám nic na vyčištění zubů nepůsobí tak jako morková kost :mrgreen:
Obrázky: 2
Bodů: 1929
Hodnocení uživatele: 1
PříspěvekNapsal: 19 úno 2012 14:57
o zubním kameni už je tady jeden článek odemě ... ale nevadí ...
Osobní album
PříspěvekNapsal: 19 úno 2012 15:15
Nooo tady je k tomu spíš taková diskuze :usmev:

Bodů: 645
Hodnocení uživatele: 4
PříspěvekNapsal: 19 úno 2012 15:17
hlavne jeji článek se jmenuje paradentóza ne zubní kámen tudíž si ho pety nemohla všimnout ani přez hledáček než sem vložila toto...
Kdyby se každý člověk staral sám o sebe bylo by na světě hned veseleji.
Osobní album
PříspěvekNapsal: 19 úno 2012 15:23
Jo?? Já ani nevim... nějak jsem to nezkoumala :mrgreen:
Další

• Reklamní banner

Zpět na Zdravotní poradna pro psy